Nechtějí, aby v nadcházejících letech festival rozšiřoval počet pořadů a koncertů, ale chtějí se zaměřit spíš na pestrou dramaturgii. Mají v úmyslu na program přidat zajímavé kombinace hudební a výtvarné složky, nové exkluzivní komorní pořady a varhanní program.

„Hlavní nabídku by měla doplňovat díla s uměleckým přesahem z dalších žánrů," řekla Zuzana Nováková po jednání členů správní a dozorčí rady společnosti Smetanova Litomyšl. Její členové se dále rozhodli, že zřídí čestnou funkci prezidenta festivalu, což by měla být respektovaná osobnost, která bude schopná zvyšovat společenskou prestiž akce a bude o ní šířit povědomí i mimo region. „Rádi bychom každý rok přišli s vlastní produkcí opery z díla Bedřicha Smetany, pokud nám to finanční situace dovolí," uvedl umělecký ředitel přehlídky Vojtěch Stříteský.

Za osm let v roce 2024 se bude oslavovat dvousté výročí narození Bedřicha Smetany. „Jako festival, který se pyšní jménem tohoto skladatele, je naší povinností být jedním z hlavních promotérů jeho díla v tomto roce a k tomu bude směřovat i naše úsilí. Smetanova Litomyšl by měla být i hlavním nositelem projektu Rok Bedřicha Smetany," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Letos se pořádá již 58. ročník, který nabídne velké koncerty jako například Sólo pro 100 smyčců. Dále uvedou představení z děl Bedřicha Smetany, Ludwiga van Beethovena a dalších. Součástí programu bude i vystoupení zpěvačky Anety Langerové, kterou doprovodí symfonický orchestr. Loňské festivalové pořady vidělo zhruba 27 tisíc lidí a stejný počet návštěvníků byl i rok předtím a podle pořadatelů má festival nejvyšší počet prodaných vstupenek hned po Pražském jaru.