Smetanovo náměstí v Litomyšli se mění každý den v jedno velké parkoviště. Podél podloubí stojí stovky aut, parkují i u pomníku skladatele Bedřicha Smetany. To se má ale změnit. Radnice vyřizuje stavební povolení pro úpravu prostoru u pomníku Smetany. Projekt má Litomyšl hotový už roky. Před dvěma lety radní slibovali, že ke změně dojde k 200. výročí narození Bedřicha Smetany. To však nestihnou.

„Žádný termín realizace nemáme. Připravujeme dokumentaci pro stavební povolení (vyhláška o zahájení společného řízení ZDE - pozn.red.). Chceme mít vše připravené a hledat dotační tituly,“ sdělil starosta Litomyšle Daniel Brýdl. Příprava se městu v minulosti už několikrát vyplatila, proto sází na stejnou strategii i tentokrát.

„Jedenáct let jsme měli třeba stavební povolení na dům U Rytířů, tak chceme být připravení i tentokrát a hledat finance. Pak stát vypíše dotace a podmínkou je mít stavební povolení a musíme rychle reagovat. Tahle příprava se nám historicky dost vyplácí,“ doplnil Brýdl.

Psali jsme:

Radní uvažují o omezení stání aut u sochy Bedřicha Smetany. Podobné nápady na omezení parkování se ve městě objevily už před lety a někdy skončily i docela divoce. Tentokrát chtějí návrh projednat s lidmi na veřejném setkání.
Litomyšl má plán na vysvobození Bedřicha Smetany na náměstí ze zajetí aut

V zóně u pomníku Bedřicha Smetany má vzniknout originální vodní prvek, přibydou nové stromy a ke změně dojde i v parkování. „Sice tam pár míst ubyde, ale nová vzniknou na druhé straně, kde bychom zrušili podélné parkování a zvedli místo toho kolmé,“ vysvětlil starosta.

Architekti z Atelieru Raw navrhli plochu s půdorysem trojúhelníku. Chodník před restaurací Slunce se rozšíří zhruba o dva a půl metru a vznikne tak dostatečná šířka pro umístění restaurační zahrádky, a to při zachování šikmých stání aut. Součástí návrhu je obohacení o vodní prvek. Vodní plochu překlenou čtyři bronzové desky, které na sobě ponesou názvy všech osmi dokončených oper Bedřicha Smetany. Nový prvek využije vodu, která teče od Máchadla v podzemí pod náměstím.

Prostor u pomníku Bedřicha Smetany v Litomyšli čekají změny.Prostor u pomníku Bedřicha Smetany v Litomyšli čekají změny.Zdroj: Město Litomyšl

O zklidnění dopravy v centru se v Litomyšli vedou diskuze už roky. Část lidí je pro méně parkovacích míst, jiní jsou zásadně proti omezení. „Škrtat místa radnice může, ale ať udělá jiné parkoviště poblíž náměstí. To je problém. Při akcích není kde zaparkovat,“ řekl Pavel Novotný.

Na podzim roku 2008 plány radních na omezení parkování v centru vyvolaly ostré diskuze. Nespokojení živnostníci tehdy dali dohromady petici, kterou podepsaly dva tisíce lidí.

Mluvčí petičářů Radek Pulkrábek (uprostřed) prezentuje zájmy stovek občanů. Žádá komunikaci s radnicí.
NOVÉ INFORMACE: Parkování je stále nevyřešené