Je přesvědčený, že jeho případní nástupci by si měli sáhnout do svědomí a začít na sobě více pracovat, aby se přiblížili úrovni největších domácích kuchařských es.

O kuchyni Magdaleny Dobromily Rettigové toho víme spoustu, ale jaký máte názor na dnešní vaření?
Aj… dnešní vaření (zakaboní se). To je těžké říct. Máme starší generaci kuchařů, která to dělá dobře. Máme střední proud kuchařů, která to dokáže dělat i se srdcem. No a ti mladí… U nich je to dnes stejné se vším – ve sportu, v oborech i v gastronomii. Chybí jim praxe a pokora.

Opravdu?
I když pokora chybí všem. To můžu říct z celého srdce. Každý by chtěl mít dnes spoustu peněz a chtěl by být manažerem. Rozhodně by mu nevoněly soboty a neděle. Zkrátka takový kuchař musí počítat s tím, že to je služba a musí k tomu ještě přistupovat s láskou. Není jiné východisko, ale to poznáte i v restauracích. Když tam lidé dostanou dobré jídlo a třeba i dražší, vrátí se. Když se stane opak, nepomůže vám ani krásná servírka.

Řekl jste, že kuchařům chybí praxe. Všeobecně dnes panuje názor na to, že by kuchaři měli vyjíždět za praxí do zahraničí.
Víte, já jsem kus světa projel. Když někam přijedete, musíte o té zemi i jídle něco vědět. To je jedna věc. Když přijedete na stáž podruhé, už se musíte umět domluvit tamním jazykem a znát suroviny. Musejí mít prostě základy a vědět. To, co se ve škole naučí, není zcela ze skutečnosti. Bohužel. To je problém dnešního školství a toho, kdo a jak učí a také která škola. Je to takový koloběh, který dnes sledujeme – maturity, mistrovské zkoušky. Já říkám, ať se nejprve dobře vyučí a teprve potom si udělá i potřebnou školu. Dělal jsem to kdysi podobným způsobem za dřívějšího školství. Musí vás provázet znalosti, řeč a technologicky všechno muset mít najeté a také to zvládat.

V Poličce funguje už mnoho let vyhlášená gastronomická střední škola a učiliště. Sledujete hodně její práci a výsledky?
Jejich práci dobře znám. Manželka tam dlouho učila a mám možnost s nimi spolupracovat při soutěžích na odborné bázi, tak i po pedagogické stránce. Úzce s nimi spolupracuji. Je to jedna ze středních škol v kraji, která je certifikovaná a má medaile a ocenění udělené za odbornou práci. V Pardubickém kraji je ta škola nejlepší.

Vařil jste pro prezidenty a teď byly v Litomyšli vyhlášené Gastroslavnosti. Dal by si Václav Havel dobrý guláš, nebo svíčkovou?
Pro pana Havla jsem vařil přes po celý měsíc. Snídaně, obědy, večeře. Každý má svou danou chuť. Václav Havel měl rád dobrý guláš, maso. Pan prezident Klaus si zase velice rád pochutná na dobré rybě, steaky patří mezi jeho oblíbená jídla. Ale pozor! Zase je nemá rád krvavé. A Miloš Zeman? To je tradice a je to všeobecně známo. Několikrát jsem měl možnost pro něj dělat tlačenku, jitrnice, jablkový křen. Je to klasik. Každý si někdy rád zhřeší, je to lepší. Dnes jsou v kurzu zdravá jídla a také ryby, ale nikdo se nestydí za dobrou domácí kuchyni.