V Ústí nad Orlicí vzbudil v minulých dnech podezření falešný kominík. Zástupce firmy, která místním po telefonu nabízela vyčištění komína, se oháněl tvrzením, že má kontakt přímo z radnice. Podle úředníků to byla lež: „Mělo se jednat o firmu CUP Security s.r.o ´kominické služby´. Podle našeho zjištění telefonní číslo uvedené na webových stránkách této firmy neexistuje a podezřelé nabídky byly uskutečněny z jiného čísla," vypátrali. V Ústí nad Orlicí, stejně jako v dalších městech regionu, je pochůzkový a podomní prodej zakázán. Policie zavedení vyhlášek chválí.

„Případů falešných podomních prodejců ubylo, dříve byly v masivnějším měřítku, teď spíš už jen ojediněle," potvrdila policejní mluvčí Lenka Vilímková. Ale podvodníci to zkouší dál: „Vyhledávají různé záminky, aby se dostali do bytu, třeba chtějí natočit sklenici vody nebo si odskočit na záchod," dodává mluvčí. Na Chrudimsku nedávno uvěřila seniorka lživé báchorce o přeplatku za vodu, po „návštěvě" podvodnice postrádala šperky a hotovost za víc než dvacet tisíc. Příběh jedné z klientek občanské poradny v Ústí nad Orlicí také začal telefonem a lží.

Údajnou výhrou po vylosování telefonické ankety, kterou si měla vyzvednout na předváděčce v ústeckém kulturním domě. Výhra, jak se ukázalo, byla sleva padesát tisíc na předváděný parní čistič, jeho cena však byla o třicet tisíc vyšší a rozdíl musela na místě doplatit. Šmejdi naléhali, žena pod pod tlakem kupní smlouvu podepsala. Když si doma vše důkladně rozmyslela a zboží vrátila zpět, bylo pozdě. Peníze už zpátky nedostala.

Česká obchodní inspekce firmu nenašla, protože společnost mezitím zanikla a na soudní řízení nemá podvedená peníze. „Časem se snad smíří s tím, že o peníze i zboží přišla. Jedním si je ale naprosto jistá: člověk nic nedostane jen tak," varují před přílišnou důvěřivostí pracovníci poradny.