Za psa se musí platit obci poplatek, za kočku nic. Dražší však může být veterinární péče.

Své o tom ví Pavel Lněnička ze Strakova. Chová doma devět samojedů, tři feny a šest psů. Krásní bílí psi, se kterými jezdí závody psích spřežení, jsou však nároční. „Měsíčně mě vyjde krmení na sedm tisíc. Ročně mě psi stojí včetně očkování a závodů přibližně sto dvacet tisíc korun,“ řekl Pavel Lněnička. Dříve mu s financováním krmiva pomáhali sponzoři.

Dá se ušetřit na psech? Někdo kupuje svému psovi nejlevnější granule. To ale Pavel Lněnička nedoporučuje, sám volí střední třídu. Nevhodnou stravou se dá pes zkazit. Jeho šest psů, se kterými absolvuje závody psích spřežení, jsou čeští šampioni krásy. Nejbližší závod, na který se Pavel Lněnička chystá, je v Bělči nad Orlicí na konci listopadu. Snad se mu podaří stanout opět na stupních vítězů.

Pořízením pejska nebo kočičky vám přibude člen domácnosti. Rozdíl je ale určitě i v přístupu majitelů mazlíčků. Někdo má psa přivázaného u boudy, jiný s ním objíždí výstavy. I v tom je cenový rozdíl. Když navštívíte obchod s potřebami pro zvířata, zjistíte, co všechno byste mohli svému čtyřnohému kamarádovi koupit.

Pokud vlastníte psa, víte, že musíte každoročně zaplatit poplatek obci. Povinně musí být váš pes také očkován proti vzteklině. U koček žádné povinné očkování není, i když u těch, které se pohybují venku, se „vzteklina“ také doporučuje. To potvrdil i svitavský veterinář Martin Fedrsel. U psů doporučuje očkování proti dalším nemocem – psince, parvoviróze, infekčnímu zánětu jater, parainfluenze a leptospiróze. Kočičky se nejčastěji očkují proti tzv kočičímu moru (panleukopenie) a kočičí rýmě (virová onemocnění). Doporučuje se také vakcinace proti leukóze. Všechna očkování se pohybují v řádů stovek. Do pěti set korun u psů a kolem sto dvaceti korun u koček zaplatíte také za ochranu proti blechám. Jedná se o různé obojky nebo spoty. Něco stojí také odčervování.

To vše vám ale vynahradí pohled na vaše šťastné mazlíčky. Možná nikdo jiný vás tak radostně u dveří jako váš pes nepřivítá. Nikdo také tak „nepřede“ jako vaše kočička, když ji pohladíte.

(dol, ik)

CO POTŘEBUJE PES A CO KOČKA

Pejsek

Poplatek obci:
(např. v Litomyšli záleží na části města)
přidružené obce 160 korun (za druhého a dalšího 240 korun)
okraj města 600 korun (za druhého a dalšího 900 korun)
střed Litomyšle 1000 (1500 korun)

Krmení v konzervě 1,2 kg cca 90

Očkování:
Vzteklina (povinné) cca 120
Kombinované očkování (doporučené)+ vzteklina cca 300
Ochrana proti blechám podle velikosti psa 100 – 500 korun


Kočička

Poplatek obci:
neplatí se

Krmení:
konzerva 6 x 400 g cca 180 korun

granule 3 kg cca 450 korun

Očkování:
kočičí mor a kočičí rýma 300 korun

Ochrana proti blechám 120 korun

Raději psa, nebo kočku?

Jana Kolaříková:
Když si naše děti chtěly pořídit zvíře, přemýšleli jsme asi jako každý o psovi nebo kočce. Protože ale bydlíme v malém bytě a často býváme pryč, tak jsme nakonec zvolili kompromis a koupili morče. To nevyžaduje tak časově náročnou péči a děti mají kamaráda, se kterým se můžou pomazlit. Navíc vždy najdeme někoho, kdo se o něj v době naší delší nepřítomnosti postará.

Martin Višňa:

To si nevyberu. Kočka si sice nevytvoří k člověku takový vztah jako pes, pořád je to trochu ta divoká bytost. Navíc takový salašnický pes je nádherný. Ale to lev je taky krásná kočka.

Martin Fedrsel:

Máme psa a dvě kočky, takže mám rád oboje.

Kristýna Tichá:
Vždycky jsme měli doma kočku. Je méně náročná, ale více mazlivá. Fascinuje mě její svoboda.