Klasický houbař žádné velké houbové žně očekávat zatím nemůže. „Jednou jsem zašla na naše oblíbené místo a nic. Pak na dovolené v Krkonoších manžel prochodil les za chalupou a našel dva hříbky," svěřila se čtenářka Deníku Alena Kolářová.

Prostě rostou!

Mykologové do lesa chodí stále a nacházejí. I když podle Jiřího Koháka z Mykologického klubu v Litomyšli je to tak jedna houba na jeden kilometr. Ale i tak ti litomyšlští na své pravidelné nedělní schůzce v restauraci na Veselce vystaví čtyřicet až sedmdesát druhů hub. „V současné době začaly růst hřiby medotrpké. To jsou obrovské houby, ale nejedlé, které si lidi pletou a zbytečně vykopávají. A to je škoda. Tady jich je dostatek, ale v republice je to spíše vzácná chráněná houba," říká Jiří Kohák. Rostou také hřiby kováře, kozáci, a to březový i dubový. Sucho také dobře snáší pečárka císařská, která je podle Jiřího Koháka velice masitá a vynikající houba, kterou najdete v kterémkoliv lese, ať už smrkovém nebo listnatém.

V jedné lokalitě na Litomyšlsku se podařilo mykologům najít i vzácnou hvězdovku vlasohlavou, a to asi dvacet kousků. „To byl nález par excellance," míní mykolog. Objevily se ale i další houby, například štítovky, které nepotřebují moc vláhy. Mykologové našli štítovku jelení, Romellovu, bílou nebo velice vzácnou vločkatou štítovku. „Hub, které normální houbaři nesbírají, je ještě dostatek. Ale pro klasického houbaře je tato sezona velice špatná," říká Jiří Kohák.

Mykologická společnost hodnotí na mapě republiky růst hub od jedničky do pětky. A nyní je číslo dvě, i když jsou oblasti, které jsou na sběr hub bohatší.

Ještě budou

Jiří Kohák je optimista a věří, že se vše ještě zlepší a že podzim bude pro houbaře příznivější. „Když přijde vláha a bude teplota tak dvacet stupňů, houby přijdou," dodává mykolog.

Ti, co se alespoň chtějí pokochat, když sami nic v lese nenašli, mohou zajít v neděli do restaurace Veselka v Litomyšli. Uvidí houby jedlé, nejedlé, jedovaté i škodlivé. Mykologové jim i poradí, jaké sbírat a kterým se vyhnout.

Zeptali jsme se: Sbíráte houby a znáte je?

Veisová

Alžběta Veisová
mat. dovolená, Svitavy
Houby sbíráme. Sbírá je spíš manžel, když má čas, takže po práci nebo o víkendech. Sbíráme jenom to, co známe.

Černá
Martina Černá
ošetřovatelka, Janov
Já chodím do práce, takže nemám čas chodit na houby. Nějaké prašivky bych ale snad rozpoznala.

Rybaříková
Pavla Rybaříková
nezam., Březová n.Svit.
My houby sbíráme. Do lesa chodíme docela často. Vždycky bereme jenom ty houby, které dobře známe.

Marková
Ludmila Marková
nezaměst., Vendolí
Na houby chodím, ale nikdy nic nenajdu. Poznám je ale dobře. Houby mám ráda, takovou klasiku a houbovec.

Huschková
Anna Huschková
důchodkyně, Koclířov
Sbírat houby do lesa vůbec nechodím, protože je moc neznám. Takže je radši ani nesbírám. (tko)