Úspora

Tři až čtyři miliony korun bez daně dá Moravská Třebová do slunečních panelů, které umístí na čtyři městské budovy. „Ušetříme peníze za provoz u objektů, na které dáme fotovoltaické panely. To je pro nás dost zásadní úspora," sdělil Miroslav Netolický, vedoucí odboru rozvoje moravskotřebovské radnice.   Panely namontuje odborná firma na dvě mateřské školy, na jednu základní a na budovu sociálních služeb.

Výrobu elektrické energie musí Třebová spustit ještě do konce letošního roku. „Všechny panely musíme připojit do sítě ještě letos, abychom získali výhodné podmínky a daný bonus," vysvětlil Miroslav Netolický. Původně radní chtěli postavit panely na desítce objektů v Moravské Třebové. Nakonec ale skončili jen u čtyř budov.  Z dalších by totiž už nemohli dodávat energii do sítě. „U některých objektů byly žádosti zamítnuty. Některé jsme vyloučili, protože střecha neodpovídala statickým požadavkům. Znamenalo by to velký problém a nebylo by to stoprocentně bezpečné. Takže do toho nepůjdeme," uvedl vedoucí odboru Netolický.

Výhodný bonus

Díky fotovoltaickým panelům ušetří město miliony korun. Podle propočtů činí návratnost investice šest až sedm let. Panely mají životnost až dvacet pět let.   „Energetici dávají slevu na odebranou elektřinu. Nejvýhodnější je stav, pokud se vyrobená energie spotřebuje přímo v místě.  A to je i náš případ," řekl Miroslav Netolický.

Panely firma na střechy objektů ve městě umístí již během října. Vše má být hotové včas, aby radní mohli na konci listopadu požádat o licenci a energetickou společnost posléze o připojení do elektrické sítě. 

(ik, ap)