Slučování nemocnic ve svitavském okrese se neuskutečnilo. Jenže zřejmě dojde na sloučení některých středních škol. Krajští zastupitelé ve čtvrtek v Pardubicích projednávali návrh koncepce školství. Ta reaguje na nepříznivý demografický vývoj. „Koncepce má stabilizovat krajské školství až do roku 2018,“ sdělil hejtman Radko Martínek. Do toho roku se totiž bude podle odborníků počet studentů na středních školách snižovat.

Případné slučování se ve svitavském okrese týká technické školy v Litomyšli a svitavského odborného učiliště. Vedení obou škol se shoduje, že sloučení by jim jen uškodilo a nepřineslo nic dobrého. „U nás by se jednalo historicky už o druhé sloučení. Před lety byla naše škola sloučena z učilišť TOSu, Vigony a Adastu,“ uvedl Oldřich Kavalír, zástupce ředitele odborného učiliště ve Svitavách.

Technickou školu v Litomyšli letos opustilo sedmdesát osm absolventů. Uplatnění najdou ve velkých podnicích a někteří míří i na vysoké školy. „V současné době tu mám 73 přihlašovacích lístků do prvního ročníku. Naše škola nabízí studentům kvalitní vybavení. Neumím si sloučení s jinou školou představit. Technická škola má široké zaměření a také dlouholetou tradici, už 120 let. Nedokážu nyní říci, jak nám sloučení prospěje,“ uvedl Milan Janecký, ředitel technické školy v Litomyšli. Tvrdí, že škole by sloučení uškodilo. „Přál bych si, aby k tomu nedošlo,“ dodal. Podobně vidí záležitost i Oldřich Kavalír ze svitavského učiliště. „Jsme ekonomicky soběstační a v posledních letech nám počet tříd stoupal. V září otevřeme tři. Na připojení technické školy nemáme ani kapacitu. Navíc naše spádovost je jiná. Jezdí k nám studenti z Moravské Třebové, Svitavska a okolních obcí. Do Litomyšle by, myslím, nejezdili,“ dodal Kavalír. Obává se i toho, že by některé obory ve škole zanikly. Podle všeho by se jednalo o obor instalatér a prodavačka.

Jak nakonec sloučení dopadne, o tom budou ještě radní kraje jednat.