To ovšem podle hejtmana Pardubického kraje Radko Martínka rozhodně nehrozí. Litomyšlští zastupitelé sepsali několik podmínek, které poslali na kraj.

„Říkal jsem hejtmanovi, aby slučování nedělal, ale je neústupný,“ uvedl starosta Litomyšle Michal Kortyš. O změnách ve zdravotnictví v okrese hovořil na jednání zastupitelů ředitel nemocnice Libor Vylíčil. Záležitost považuje za politické rozhodnutí, do kterého mohou mluvit jen okrajově. „S kolegou ze Svitav Pavlem Havířem pracujeme na našem návrhu sloučení. Počítáme, že projekt bude hotový do dvou měsíců. Už nyní víme o několika problémech. Ale na druhou stranu vidíme, že můžeme získat peníze z kraje na transformaci a nové přístroje,“ vysvětlil ředitel Libor Vylíčil.

Zánik nehrozí

V žádném případě nechce, aby změny ovlivnily péči o pacienty. Stejný názor mají také zastupitelé Litomyšle. Radě Pardubického kraje proto zaslali seznam podmínek a doufají, že je bude hejtman akceptovat. „Nechceme, aby přeměna vedla k omezení péče. Žádáme, aby nás kraj včas seznámil s návrhem a možnými dopady. Máme obavy, aby situace nevyužily pojišťovny a nevedlo to k nestabilizaci personálu,“ přiblížil Michal Kortyš. V neposlední řadě se představitelé města obávají, aby upřednostňování jedné z nemocnic nevedlo k zániku té druhé.

Situaci chtějí mít zastupitelé pod kontrolou. Na posledním jednání se proto dohodli, že nemocnici pomohou. Schválili uvolnění financí, pokud si vedení nemocnice přizve na konzultaci odbornou firmu.

Sloučení nemocnic se nebrání svitavský starosta Jiří Brýdl. Domnívá se, že změna prospěje zdravotnictví ve svitavském okrese. Tvrdí, že se zatím nepočítá se snižováním počtu zaměstnanců.