Aquazorbing nabízejí na koupalištích a v aquaparcích, výletníci ovšem na tuto atrakci narazí také na Pastvinské přehradě, která v těchto dnech zažívá nápor rekreantů. Možnost „vyšlápnout si“ na hladinu je opravdu lákavá. Kromě procházky po vodní hladině nabízí půjčovny lodí lemující Pastvinskou přehradu také množství šlapadel a lodiček. Proč tedy v horkých dnech nevyrazit na výlet právě sem?

Pastvinská přehrada je podobně jako areál v Čenkovicích v zimě častým cílem výletníků i ze svitavského okresu. Okolí přehrady nabízí totiž mnoho příležitostí pro cykloturisty, stanování, či milovníky koupání.

Na webu Krajské hygienické stanice Pardubického kraje na příznivce přírodního koupání „svítí“ smajlíky, které dávají na vědomí, že voda v Pastvinské přehradě je vhodná ke koupání. Na výbornou dopadly všechny čtyři sledované lokality: Šlechtův a Petrův palouk, Panelovka i U kapličky. Tato vodní plocha se čistou vodou pyšní dlouhodobě.

Přehradní nádrž Pastviny byla vybudována na horním toku Divoké Orlice v letech 1933 –1938. Přehradní jezero je asi sedm kilometrů dlouhé a jeho plocha je 110 hektarů. Přehradní hráz s hydroelektrárnou má výšku 43 metrů a délku 193 metrů.

(miš, syh)

Jak na Pastviny s jízdním kolem?

Na Pastviny se ze svitavského okresu můžete dostat i na kole. Třeba v sobotu jede z Litomyšle a Poličky cyklobus. Z Jevíčka a Svitav jede cyklobus v neděli. Ten vás i s jízdním kolem přiblíží za 40 korun (rodinné jízdné činí 20 korun za osobu) do České Třebové, kde jste v sobotu 9.25, v neděli 9.16 hodin. Odtud pak zbývá urazit zhruba 35 kilometrů. Pro Svitavany, kteří raději cestují vlakem, vyjíždí rychlík v 7.49 a v 8.12 zastavuje v Ústí nad Orlicí. Za 30 korun přepraví i jízdní kolo. Abyste si byli jistí, že vám kolo naloží, dá se pro něj rezervovat místenka za 15 korun. Z Ústí nad Orlicí je to na Pastviny přes dvacet kilometrů. Pro cestu z přehrady se dá opět využít cyklobusu. Lidé mířící na Litomyšlsko a Poličsko musí dorazit do České Třebové v sobotu do 17.16 hodin, ti z Jevíčska a Moravské Třebové a Svitav v neděli do 18.13 hodin. Svitavané, kteří by chtěli kombinovat vlak a cyklobus, mohou využít rychlíku s odjezdem z Ústí nad Orlicí v 19. 41 hodin.