Po něm si mohl stejně jako jiní starostové oddechnout, že stát pomůže všemi dostupnými prostředky. Munice by navíc měla být v areálu jen dočasně.

Jak vůbec vypadala schůzka všech stran, která bylo z větší částí za zavřenými dveřmi?
Probrali jsme i nekomunikaci ministerstva obrany a vysvětlili mi to náhlostí a překvapením z toho, co všechno se stalo špatného

Do jednání jste šel ale s jasnou představou o tom, že chcete mít armádu jako garanta bezpečnosti, pakliže do Květné munice poputuje, což už je jisté, pokud varianta převozu opravdu nastane.

Jasně jsme řekli, že si přejeme, aby v areálu začala fungovat vojenská policie a také jsme připomněli, že musí být zajištěná maximální kontrola, včetně hasičského družstva. Původně jsme se dozvěděli, že vojenskou policii tu neuvidíme, ale z toho nakonec ministerstvo ustoupilo a udělalo vstřícný krok. V rámci krizových řízení ORP Polička a Svitavy tu zároveň bude také hasičské družstvo. Zřejmě ohledně této záležitosti bude v Květné další jednání během dvou až tří týdnů.

Ministerstvo vám nyní jasně dalo najevo, jak si představuje další činnost armády nedaleko obce. Otázkou je, zda vás přesvědčili.
Vyšli rozhodně vstříc našim požadavkům a ty byly dané jasně. Měli bychom jednat stejně a udělat také vstřícný krok. Oni jsou v maléru a potřebují to řešit.

Takže vám zástupci ministerstva nakonec naslouchali a vaše obavy, že si o všem rozhodnou sami, se vůbec nenaplnily?
Naslouchali už dopředu, protože přišli s hotovým plánem, v němž stálo, že nám vyhoví. Dopředu jsme jasně deklarovali, že jestli se naše podmínky nesplní, budeme dělat problémy, včetně občanské neposlušnosti v podobě petice.

Přitom jste měl pocit, že si vše rozhodnou sami.
Pořád rozhodují. Je však vidět, že monitorují veřejné zdroje, protože se přiklonili k našemu názoru. Média splnila úlohu pošťáka a od nich už prostě jen přišla odpověď.

Zdá se, že petiční archy zůstanou v šuplíku.
Zatím tam budou, ale necháme je připravené, kdyby náhodou. (úsměv)

Na jednání zazněla informace, že se musí dobudovat pancéřování hlavních vrat do budov. Na tom participovat nebudete?
Nebudeme ani náhodou, to všechno si musí zařídit stát. Mám na jazyku otázku, kdo to všechno vlastně zaplatí. Zeptám se pana náměstka, ať mi to vysvětlí. Jestli třeba ty soukromé subjekty, jimž patří munice a tady se jim o to budou starat.

Tři soukromníci už svou munici odbavili, zbývá jediný se čtyřmi tisícovkami tun munice, která by mířila do Květné.
Má jí tam i víc, ale čtyři tisíce tun je docela hodně.

To čítá celou kapacitu skladů. Z toho obavu nemáte?
Víte, v minulosti jsem slyšel o tom, že munice tu bývalo i více. Jde o to, že když to udělají profíci, nemůže se tolik stát. Jakékoliv zásahy musejí dělat jen kompetentní lidé.

Momentálně se otevírá cesta k tomu, aby tu munice byla. Souhlasí s tím také další obce?
Za těchto podmínek, které jsme si jasně stanovili, tak ano.

Květenský muniční sklad se rozkládá v katastru čtyř obcí. Dohodli jste i kvůli možným rizikům na kompenzacích pro tyto vesnice?
Na katastru máme muničák a v tom případě nikdy takové kompenzace nebyly. Je to státní zájem a stát tady neplatí ani daň z pozemku.

Náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta si představuje, že sklad po vyprázdnění skladu touto municí bude následně sloužit jako záložní. To je přece pouhý slib.
Přesně tak. Je to naprosto nová věc pro kraj i mě jako starostu a mé kolegy, kterou jsem dodnes netušili. Uvidíme, jaké podmínky tam budou stanovené. Budeme s tím seznámení, protože přesně tuto otázku teď řeší i stát. Zjistil, že nemá záložní řešení.

Právě proto se situace ještě může změnit, nemyslíte?
Proto jsem také řekl, že i z těchto důvodů budeme bedlivě sledovat kroky armády.

Znamená to, že by vše nakonec mohlo dopadnout tak, jak si to nepřejete a areál by posléze převzal někdo zvenčí?
Může, ale na druhou stranu si myslím, že Vrbětice jsou takovým precendecem, že si nikdo nedovolí nás podvést. Taková chyba se nesmí opakovat. Až by příště armáda s lidmi z ministerstva kamkoliv přijeli, nikdo by jim nevěřil.

Myslíte to tak, že by si proti sobě nechtěla poštvat veřejnost?
Armáda stojí o podporu národa i v tomto hledisku. Potřebuje, aby lidé věděli, že i v době míru není nebezpečná vlastnímu národu. To by bylo také docela nepříjemné.