Modré auto na podsíni již měsíc patří ke koloritu náměstí v Litomyšli. Jeho majitel Pavel Skřiváček tak protestuje proti vysokým cenám permanentek. Domnívá se, že na svém pozemku parkovat může. Zákon ale hovoří jinak. Starosta Michal Kortyš neuvažuje o tom, že vozidlo nechají odtáhnout. Nevylučuje ovšem, že celá záležitost skončí u soudu.

Šestého ledna zaparkoval Pavel Skřiváček svoje auto na podloubí. Důvod? Nelíbí se mu ceny za parkovací permanentky. Žádal radnici o výjimku, ale nezískal ji. „Odmítám platit dva tisíce korun. Vlastním ve městě dva domy a řádně platím všechny daně,“ řekl tehdy Pavel Skřiváček. A svůj názor nezměnil. Vozidlo stále stojí na svém místě. Akorát se na něm již podepsali někteří lidé. Někdo ukopl značku a poškrábal lak.

Odtah?

Radní jednali o udělení výjimky, ale nevydali ji. „To bychom tu byli samá výjimka. Poradili jsme panu Skřiváčkovi, aby auto přehlásil na dceru. Jiní lidé nemají s cenami takový problém. Nechceme dělat žádné protiakce, jako je odtah. Čekáme na právní rozbor,“ sdělil starosta Michal Kortyš.

Podle zákona se majitel vozidla dopustil přestupku. „Podloubí jsou vedená jako veřejně přístupné účelové komunikace,“ uvedl Pavel Jiráň z litomyšlské radnice. A proč se zvedla cena parkovacích permanentek? Zastupitelé se již delší dobu snaží omezovat počty stojících vozidel. A to je možné pouze v nastavení menší výhodnosti nákupu permanentek. I když stojí dva tisíce korun, vyplácí se již po dvaceti dnech stání. Radní chtějí novými cenami upřednostnit krátkodobá stání, která jsou nutná pro nákupy a vyřízení jiných záležitostí.

Pokuta

Automobil stojí na podloubí. Pavel Skřiváček dostal pokutu, ale nezaplatil ji. Záležitost tak bude město řešit ve správním řízení. „Pokuta činí patnáct set korun plus tisíc korun za správní řízení,“ dodal Pavel Jiráň. Starosta Michal Kortyš přiznává, že spor se může táhnout celé měsíce. „Odtáhnout auto ale není řešení. Násilí plodí jen další násilí. Pokud to bude nutné, skončí věc u soudu. Ten nám dá za pravdu, že se skutečně dopustil přestupku,“ řekl Michal Kortyš. Věří, že nakonec zvítězí selský rozum a nešťastná kauza skončí dobře.