VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školy si konkurovat nemusí

Svitavy – Chcete, aby se vaše děti vzdělávaly individuálně? Zákon takovou možnost připouští. A nemusí jít jen o domácí výuku jedním nebo oběma rodiči. Individuální vzdělávání může probíhat také v rodičovských skupinách. Ve Svitavách jedna taková skupina funguje.

5.10.2017
SDÍLEJ:

MODRÁ ŠKOLA vyučuje v pronajatých prostorách Obchodní akademie na svitavském náměstí.Foto: Deník / Šmeral Jiří

Založili ji rodiče z lačnovské mateřské a základní školy. „Spolek Modrá škola vznikl loni v březnu. Cílem je podpora vzdělávání. Domníváme se, že stát by mohl nabízet ve školství různá zaměření vedle sebe, aniž by si konkurovala,“ vysvětluje jedna se tří zakladatelek spolku a současná ředitelka lačnovské základní školy Radka Renzová.

Individuální výuku zahájila Modrá škola letos v září v pronajatých prostorách svitavské obchodní akademie. „Spolek Modrá škola se na nás obrátil před prázdninami, jestli máme volné prostory. Pronajali jsme jim jednu učebnu a jednu místnost jako kabinet. Jelikož se jedná o pronájem na jeden školní rok, je rozhodnutí o pronájmu majetku Pardubického kraje plně v kompetenci ředitele,“ přibližuje ředitel obchodní akademie Libor Pavlík.

Potvrzuje to i Bohumil Bernášek, krajský radní pro školství. „Rada dospěla k závěru, že jí nepřísluší o pronájmu rozhodovat. V souladu se zřizovací listinou je ředitel školy oprávněn bez souhlasu rady pronajmout svěřený majetek nejdéle na jeden rok nebo na dobu neurčitou s nejdéle tříměsíční výpovědní dobou,“ uvedl na dotaz Deníku radní Bernášek.

V individuální výuce je v současnosti zapojeno osm dětí. Tři v sedmém a pět v šestém ročníku. „Děti byly od tří let v mateřské škole součástí partnerského přístupu, inkluzivního vzdělávání a komunitního prostředí. Jsou zvyklé spolurozhodovat o chodu školy,“ říká Radka Renzová.

Rozvoj dětí podle ředitelky podporuje sebehodnocení a slovní hodnocení. „Pracují ve dvojicích a skupinách na místě, které si k práci vyberou. Samotná možnost volby je v jejich vzdělávání důležitým principem. Témata jsou někdy propojována napříč předměty. Úkoly zpracovány do plánů. V některých dnech si děti práci plánují samy,“ popisuje pilíře výuky Radka Renzová.

Vedle kognitivních dovedností je ve výuce kladen důraz také na sociální a emoční stránku. „Děti se spolu s rodiči rozhodly, že by v takové škole rády pokračovaly,“ osvětluje důvody vzniku Modré škola Radka Renzová.

Zakladatelky spolku vnímají Modrou školu jako alternativu ke klasickým školám. „Jako rodiče jsme přesvědčeni, že pro ni má být prostor. Rozhodli jsme se, že chceme tento typ školství, které vychovává jedince se zodpovědným a sebevědomým přístupem k životu, podporovat. Neradi bychom, aby se na jednu stranu kladla Modrá škola a na druhou ostatní základní školy,“ vysvětluje členka spolku Květa Kellerová.
A Radka Renzová dodává. „Jsme přesvědčeni, že svitavské školy jsou ve svém zaměření kvalitní, výborně vybavené, mají úspěšné žáky, zapojují se do projektů, získávají peníze navíc, aktivně mezi sebou spolupracují,“ vypočítává.

Proto, aby se děti mohly do individuálního vzdělávání zapojit, bylo třeba splnit zákonné podmínky. „O individuální vzdělávání žádají rodiče školu, kterou si k tomu vybrali. V našem případě základní školu Telecí. Škola nám poskytuje učebnice, konzultace, realizuje přezkoušení žáků, společně se navštěvujeme,“ popisuje Radka Renzová.

Děti musejí rovněž doporučení pedagogicko-psychologické poradny, že je pro ně takové vzdělávání vhodné. Pro individuální vzdělávání na druhém stupni je podmínkou, že rodiče, kteří děti vzdělávají, musejí mít vystudovanou vysokou školu.

A jaké jsou plány do budoucna? Spolek by se rád spolupodílel na vzniku druhého stupně ve Svitavách. „Rodiče jsou rozhodnuti platit si prostřednictvím spolku provoz školy. Když nám budou okolnosti nakloněny, byl by druhý stupeň zapsán do rejstříku škol v září příštího roku,“ líčí další směřování Modré školy Radka Renzová.

Autor: Jiří Šmeral

5.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO uspělo ve volbách. Jeho pardubický lídr Martin Kolovratník se znovu stal poslancem. Získal 4 996 preferenčních hlasů.

Na Svitavsku je vítězem voleb hnutí ANO

Houbař je nezvěstný, policie po muži pátrá.
2

Houbař byl nalezen v Trstenici, podle policie je v pořádku

V Janůvkách má polovina voličů odvoleno

Janůvky - Nevelká obec nedaleko Křenova patří z pohledu počtu oprávněných voličů k nejmenším na Svitavsku. V pátek kolem sedmé hodiny večer bylo v malé volební místnosti v budově obecního úřadu plno.

V Udánkách se volí v hospodě

Udánky/Moravská Třebová - V místní části Udánky mohli voliči spojit příjemné s užitečným. Volební místnost totiž sousedí se sálem místní hospody.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

Volební účast v Jevíčku za první den předstihla ostatní města

Jevíčko – Páteční volební účast v malohanácké metropoli předstihla i větší měst na Svitavsku. Ve dvou volebních okrscích přímo v Jevíčku přišlo rozhodnout o budoucím složení poslanecké sněmovny dvaačtyřicet procent oprávněných voličů.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení