V pondělí 27. listopadu zůstane řada škol v regionu zavřená. Připojí se tak k celostátní stávce.

Seznam stávkujících škol najdete na mapě pod článkem.

Některé školy či učitelé do stávky nejdou, ale její důvody podporují peticí - ZDE

Učitelé ji považují za jednu z největších v posledních letech.

„Zaměstnanci naší školy se v pondělí připojí k celodenní stávce. Škola bude pro žáky uzavřena. Uvědomuji si, že naše rozhodnutí bude komplikovat každodenní chod domácností a rodičům osobní a pracovní povinnosti. Jsme však nuceni trvat na tom, že situace v regionálním školství ještě nikdy dříve nebyla tak vážná, jako je nyní,“ informovala Jana Pazderová, ředitelka Základní školy Felberova ve Svitavách.


Nahrává se anketa ...

Zhasnuto ve třídách zůstane v pondělí také ve svitavské ZŠ T. G. Masaryka nebo ve škole na náměstí.

Všechny informace školských odborů o stávce najdete ZDE

„Stávkou chceme bojovat za zachování podmínek, ve kterých můžeme podporovat nadané i ty, kteří potřebují speciální péči. Možná, že může přijít někomu nesmyslné zablokovat na jeden den školu a tím i mnoho rodin. Nevymýšlíme si nové věci, nechceme lepší podmínky, dokonce ani neřešíme velikost učitelských platů. Nám stačí, když podmínky nebudou pro naše žáky horší, než jak tomu bylo v tomto školním roce,“ vysvětlil ředitel Jiří Sehnal ze svitavské školy T. G. Masaryka.

Psali jsme již:

Učitelská stávka. Ilustrační foto
Víme, které školy na Svitavsku budou stávkovat. Podívejte se

Zatímco někteří rodiče školy podporují a nic proti stávce nenamítají nebo dokonce podepisují podpůrnou petici, jiní ji nechápou.

Seznam škol, které se zapojí do stávky, najdete na mapě na konci článku. Výčet ale nemusí být úplný, mapa je průběžně aktualizovaná, vychází z dat zasílaných lidmi ze škol. Červená znamená, že škola bude zavřená, oranžová znamená, že budou stávkovat jednotliví zaměstnanci, popř. škola podpoří stávku jiným způsobem.

"Beztak jde učitelům zase o platy. Jsem na děti sama, stávka mě bude stát den volna a dovolené ke konci roku fakt nemám hodně. Děti mají pořád nějaká ředitelská volna a prázdniny," rozčílila se Věra Kopecká ze Svitav.

Některé školy se ke stávce připojí jen symbolicky, aby nepřidělaly starosti rodičům. Jako třeba třetí základní škola v Litomyšli.

„S řadou požadavků odborů se sice částečně nebo úplně ztotožňujeme, ale vzhledem k nadstandardním vztahům naší školy a rodičů považujeme za prioritní nekomplikovat život zvláště rodinám s malými dětmi. Takže se k uvedeným požadavkům připojujeme jen formálně dopisem na ministerstvo, ale celodenní výuka včetně dalších volnočasových aktivit bude normálně probíhat,“ sdělil ředitel školy Pavel Jirsa ve svém prohlášení na webu školy.

Výuka probíhat i na Zámecké škole v Litomyšli, která se ke stávce nepřipojí. „Jsme si vědomi současné obtížné finanční situace státu, zároveň jsme přesvědčeni o tom, že naším úkolem je především hledat cesty k tomu, jak současnou situaci na úrovni školy vyřešit a zvládnout. Respektujeme právo každého pedagogického pracovníka podpořit stávku aktivní účastí. V současné chvíli víme, že stávku podpoří pouze část pedagogického týmu,“ uvedlo ředitelství školy.

Celodenní stávka akademiků filozofické fakulty, fakulty humanitních studií a evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy kvůli mzdám a finanční situaci vysokých škol.
Stávka zasáhne celé Česko, připojí se další obory. Podpora zní i z Pákistánu

Do pondělní stávky učitelů se zapojí i některé školy v Letohradu. V pondělí 27. listopadu se stávky zúčastní ZŠ Komenského (přečtěte si její vyjádření ke stávce - ZDE), Mateřská škola U Dvora a MŠ Taušlova. Zavřená zůstane i Základní škola bratří Čapků v Ústí nad Orlicí, a to první i druhý stupeň, školní družina i jídelna.

Školy nejvíce trápí snížení PHmax - maximálního stanoveného počtu hodin, které pedagogové odučí za týden. Znamená to snížení počtu vyučovacích hodin, kdy si školy nebudou moci dovolit dělení tříd na předměty, kde je toi zvykem, jako je anglický a německý jazyk, čeština a matematika nebo tělesná a výtvarná výchova i pracovní činnosti.

„Neprotestujeme za sebe, ale za naše děti. Naše požadavky jsou legitimní, jde nám o udržení kvality vzdělávání,“ informovalo vedení školy rodiče. K protestu se přidají i další školy na Orlickoústecku. „Od stávkového výboru jsem obdržela seznam zaměstnanců, kteří se zúčastní stávky. Stávkovat budou všichni zaměstnanci školy, mimo provoz tedy bude i školní družina,“ uvedla Dana Krátká, ředitelka ZŠ Dobrovského v Lanškrouně.

Kromě základních škol se ke stávce přidají i střední školy. „Avizované stávky se zúčastní polovina krajem zřizovaných škol. Zcela uzavřeno bude v pondělí 27. listopadu 30 ze 65 krajských středních škol. Zcela bez omezení pak bude fungovat 31 škol, což představuje 47,7 procent škol, jejichž zřizovatelem je Pardubický kraj,“ doplnil mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Nová vizualizace dálnice D35 Litomyšl - Janov po 1. memorandu (úprava trasy u Kornic)
Konečně černé na bílém. Šumperští ochranáři stáhli rozklad na D35 u Litomyšle

Zavřeno zůstane letecké gymnázium v Moravské Třebové nebo Gymnázium v Poličce (přečtěte si dopis této školy rodičům - ZDE). „Zaměstnanci školy se ke stávce rozhodli připojit nikoliv na základě iniciativy odborových organizací, ale především s ohledem na výhled podmínek ve školství, který se v posledních týdnech natolik zhoršil, že jej již nelze přehlížet,“ podotkl ředitel poličského gymnázia Josef Dvořák.