I proto se již potřinácté koná celostátní dopravně bezpečnostní akce s názvem Zebra se za tebe nerozhlédne, která má za cíl především dětem připomenout základní zásady bezpečného pohybu na pozemních komunikacích a základní principy přecházení vozovky, se zaměřením na odbourávání stále přetrvávajících mýtů o absolutní přednosti chodců na přechodech pro chodce.

Krajští koordinátoři BESIP spolu s policisty dohlížejí v tomto týdnu na bezpečnost malých dětí v okolí rizikových přechodů pro chodce u základních škol, a to vždy v době nejhustšího pohybu dětí, tj. ráno od sedmi do osmi hodin a odpoledne od čtrnácti do patnácti hodin. Odměnou osloveným chodcům a žákům jsou školní Úkolníčky a reflexní bezpečnostní prvky.

Za jejich dozoru přecházely přechody včera děti v Poličce. „Chceme naučit děti, aby si osvojily dodržování pravidel bezpečného přecházení vozovky a také odbourat mýty o absolutní přednosti chodců na přechodech," vysvětluje tisková mluvčí svitavské policie Hana Kaizarová. Dnes asistují policisté dětem při přechoduna ulici T.G.M. ve Svitavách, zítra je potkáte na Poličské ulici, ve čtvrtek v Moravské Třebové na Brněnské a v pátek v Litomyšli na přechodu u nádraží.