Po čtyřech hodinách cesty jsme konečně dojeli na místo. Hemžilo se tu mnoho lidí, potkávali jsme významné osobnosti našeho i jiných států. Přes nepříznivé počasí jsme s napětím očekávali začátek pietního aktu. Po slavnostním uvítání a programu jsme dostali přidělenou průvodkyni, která nás bravurně a s excelentním výkladem provedla celým bývalým ghettem a koncentračním táborem. Žáky celý výklad velmi zajímal a s radostí se dotazovali na různé informace. Ochotně si vše fotili a natáčeli. Musím konstatovat, že tento výlet byl pro mne, pro pedagoga, stejným přínosem jako pro všechny žáky.

Tímto děkuji Českému svazu bojovníků za svobodu za finanční podporu, bez které bychom se na toto místo nedostali. Už se všichni těšíme na příští rok, kdy chceme zase jet. Děkujeme.

Zároveň chci poděkovat  Anně Trefilové za veškeré informace, které nám poskytla. Tímto jí také chceme popřát k jejím 91. narozeninám, které tato aktivní členka Českého svazu bojovníků oslaví v červenci 2014. Děkujeme  za vaše zásluhy, které jste pro náš stát vykonala.

KATEŘINA TOVÁRKOVÁ (vnučka Anny Trefilové)