Díky velkému suchu klesla hladina Třebůvky a přispěla tak k nečekanému objevu. „Dva mladíci, kteří si v polovině srpna krátili volný čas průzkumem břehů Třebůvky nedaleko areálu textilky Hedva, objevili v bahně ukrytou dělovou kouli,“ sdělil mluvčí Moravské Třebové Václav Dokoupil. 

Je ze středověku

Chlapci svůj nález předali strážníkům městské policie. A tak se koule dostala do správných rukou, a to vedoucímu městského muzea k určení stáří.

Chlapci nalezli ocelovou dělovou kouli.

„Ocelová dělová koule váží čtyři kilogramy. I přes nánosy usazenin se jedná o cenný sbírkový předmět, který v budoucnu uložíme v moravskotřebovském muzeu. Stáří dělové koule je podle historika Jana Tetřeva z Východočeského muzea v Pardubicích odhadováno do období konce 14. století a nejpozději do konce 17. století. Lze se domnívat, že lokace nálezu může souviset se středověkým hradem, který kdysi stával na nedalekém vrchu Hradisko,“ vysvětlil vedoucí muzea Petr Kočí. 

Dvojice chlapců byla za svůj nález vedením města oceněna. „Chceme mladíkům poděkovat, že neváhali a nález vzorně nahlásili. S potěšením kvituji, že dnešní mládež jen nesedí u počítače, ale svůj volný čas tráví aktivně v přírodě,“ podotkla místostarostka Daniela Maixnerová.