VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Škola volá aneb jak se děti ve školce chystají na zápis

Svitavy – Blíží se měsíc únor a s ním i zápis dětí do prvních tříd.

24.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jana Kopecká

Z některých našich kamarádů se brzy stanou „skuteční“ školáci. Už se byli podívat ve škole, možná mají doma aktovku nebo alespoň penál. Někteří se do školy těší, jiní si zatím neumějí představit, co je ve škole čeká.

Naše mateřská škola se snaží pracovat tak, jak určuje stávající legislativa a zejména Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání, jehož důležitou součástí je také příprava dětí na školu. Probíhá ve formě her a dalších činností po celou dobu, kdy dítě do mateřské školy dochází. V posledním roce by měla být pochopitelně intenzivnější. Paní učitelky kontrolují, zda dítě v rozvoji postupuje tak, jak má, zda dosahuje v jednotlivých oblastech úrovně, kterou lze vzhledem k jeho individuálním možnostem očekávat.

Při přípravě dětí na vstup do školy se zaměřujeme na rozvoj motoriky a grafomotoriky, sluchového a zrakového vnímání, myšlení, gramatické správnosti řeči, na rozšiřování slovní zásoby, na bezproblémovou komunikaci. Důležitou oblastí je také prostorová a pravolevá orientace, citová a sociální samostatnost, sociální otužilost, aby děti neskolil první nezdar nebo neúspěch a dokázaly unést případná selhání. Při tom všem současně vedeme děti k tomu, aby nekopírovaly nápady ostatních, ale hledaly své vlastní originální cesty.

Důležité je, aby dítě bylo schopné odlišit hru od systematické práce, cíleně se soustředit na určitou činnost, udržet pozornost a záměrně si zapamatovat, přijmout úkol, postupovat podle pokynů a vyvinout volní úsilí.

Předškoláčci z naší mateřské školy nemusí mít obavy z neznámého prostředí. Škola pro ně není strašák, ale místo, kde se setkávají se svými staršími kamarády. Naše spolupráce je navázána se ZŠ Riegrova, Sokolovská, T. G. Masaryka a se ZŠ na náměstí Míru. Předškolní děti z oddělení Sluníčka a Zvonečku tak dostaly díky ochotě těchto škol nejednou příležitost zúčastnit se přímo výuky v prvních třídách, pobývat v počítačových učebnách nebo využít velkých prostor jejich tělocvičny.

Základní školu na ulici Riegrova jsme navštívili také při příležitosti uspořádání adventní výstavy. Paní vychovatelky z této školy připravily pro naše děti tvořivé dopoledne s keramickou dílnou a umožnily nám výrobky vypálit v keramické peci.

Pro rodiče našich budoucích školáčků jsme připravili besedu s paní učitelkou z první třídy Základní školy Riegrova a ředitelem z pedagogicko-psychologické poradny v Pardubicích, kde měli rodiče možnost získat další informace k přípravě dětí do školy, zkonzultovat své výchovné metody s psychologem.

Cílem je, aby úzká spolupráce všech zúčastněných (učitelky, děti, rodiče dětí) měla kladný dopad na předškolní děti.
Věříme, že děti u zápisu uspějí a tím se jen potvrdí význam naší spolupráce s výše uvedenými školami.

V životě procházíme všedními dny, chvílemi, které se opakují, ale zápis do základní školy považujeme za okamžik výjimečný, neopakovatelný. Prosíme rodiče o vytvoření slavnostní atmosféry, užívejte si společně s dětmi tento významný den plnými doušky. Slavnostní chvíle sice uplyne, ale neztratí se. Stane se součástí vás. Jedná se o další důležitý krok v životě vašeho dítěte.
Všem (nejenom našim) předškoláčkům držíme palce!

Kolektiv učitelek Mateřské školy Milady Horákové Svitavy

24.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Petr Bartoš na archivním snímku.

Nejúspěšnějším sportovcem roku 2017 se stal Petr Bartoš

V druhém kole prezidentské volby vyzve Miloše Zemana Jiří Drahoš
13

Zeman, nebo Drahoš? Koho chcete vy? HLASUJTE

OBRAZEM: Svatební veletrh v Litomyšli

Litomyšl - Svatební veletrh na zámeckém návrší přilákal do Litomyšle stovky návštěvníků. Ti měli možnost ochutnat svatební cukroví, vybrat si svatebního fotografa, prohlédnout šaty nebo nabrat inspiraci pro svatební výzdobu.

VPS Novabrik proti Šakalům o postup na finálový turnaj

Moravská Třebová, Polička – Základní část celostátní ligy v sálovém fotbale je na konci, v play off přijde na řadu okresní derby.

Na pětatřicítce mezi Hradcem a Svitavami vloni zahynulo devět lidí

Svitavsko - Množství tragických následků dopravních nehod rok od roku klesá. V Pardubickém kraji vloni na silnicích zemřelo 30 lidí.

Hleďme. Spící litomyšlský tygr se probudil

Svitavsko /KRAJSKÝ PŘEBOR/ – Hokejisté ze Smetanova města ukončili sérii slabých výkonů a vyšlápli si na Světlou. Jejich šance na to, že si zahrají ve čtvrtfinále, tak jsou znovu reálné.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>