V jeho rámci probíhá po Česku Národní týden trénování paměti a při této příležitosti si Městská knihovna v Litomyšli připravila 15. března přednášku Čísla kolem nás – jak na ně.

Ve zhruba hodinové přednášce, kterou provázela Iva Pekníková, si účastníci procvičili mozkové závity a pomocí různých her a mnemotechnický pomůcek, se snažili zapamatovat různá čísla, ať už šlo o čísla telefonní, PIN kódy nebo třeba letopočty.
Nápad na téma v tomto duchu vznikl v Parkinson klubu v Litomyšli a přednášky se mohl zúčastnit kdokoliv, kdo měl chuť potrénovat si paměť nebo se přiučit něco nového a pro život velmi prospěšného. Čísla na nás útočí ze všech stran. Nejsou to jen letopočty, v dnešní době si svoje citlivá data chráníme pomocí všemožných PIN kódů a někdy je velmi obtížné, zapamatovat si je všechny. K tomuto účelu dobře slouží mnemotechnické pomůcky. Na přednášce například k jednotlivým číslům přiřadili obrázky nebo slova, podobná samotným číslům.

Pomocí mnemotechnických pomůcek si lze zapamatovat téměř cokoliv, ale pro lidi jsou velmi individuální. Jejich uživatelé nemusí mít ani strach, že by si vlastními pamatovacími pomocníky zahltili mysl. „Musíte si tu pomůcku postavit tak, aby vyhovovala vám, pak se nezahltíte. Pak je to o tom, že vám opravdu pomůžou. Vy si pamatujete to číslo pomocí rýmů, samozřejmě vám to pomůže, ale když by si ho stejně chtěl pamatovat někdo jiný, tak mu to nepomůže, protože mu to nevyhovuje. To není o zahlcení, to je o tom, co mi vyhovuje," pověděla trenérka paměti Iva Pekníková a zároveň dodala: „Já třeba mám zkušenost, že postižení lidé si mnohem lépe pamatují čísla, která jsou zakódována do obrázků a je jim to bližší než to abstraktní číslo, které jim nic neříká."

Přestože jsou delší čísla hůře zapamatovatelná i s nimi si mohou lidé poradit. „Někomu se lépe pamatují dvojice, někomu trojice, takže si to potřebují rozporcovat na menší části a pa si ty části něčím spojit," zakončila Iva Pekníková. Zábavná forma prezentace tohoto tématu nadchla všechny účastníky úterní přednášky v knihovně. Lidé se pohotově zapojovali do řešení zadaných úkolů.