Poté, co v pátek dopoledne nákladní auto s vlekem plným dlažebních kostek prorazilo zábradlí a skončilo v rybníku, Jiří Kalvoda zareagoval jako první. Byl náhodou poblíž. Následně mu pomohl řidič kamionu, který jel hned za nákladním autem, které havarovalo.

„Jako jediný z přihlížejících jsem skočil do vody zachránit lidský život, a že tam těch lidí bylo. Pomohl mi jen řidič z dalšího kamionu. Dostal jsem se do kabiny auta, které se potápělo a bublalo. Držel jsem zraněnému řidiči hlavu nad vodou a snažil se o resuscitaci. Nikdo mě nedošel vystřídat, pomoct, namočit se,“ popisuje dlouhé minuty Jiří Kalvoda z Poličky.

Přiznává, že po několika minutách ve studené vodě už necítil ruce. Naštěstí profesionální hasiči to nemají v Poličce k Synskému rybníku daleko. „V 10.22 hodin jsme měli nahlášený výjezd k nehodě a v 10.25 hodin byla jednotka na místě. Jeden z hasičů se oblékal už za jízdy, aby mohl hned skočit do vody,“ vysvětluje mluvčí hasičů Vendula Horáková.

O tragické havárii jsme psali zde:

Poté, co Jiří Kalvoda skočil do rybníku, vylezl na kabinu havarovaného auta. Podařilo se mu opravdu nahmatat hlavu řidiče a držet ho nad vodou. „Řidiče vyprostili z kabiny hasiči a ihned začali se zdravotníky s resuscitací,“ dodává Horáková.

Přes veškerou snahu ale řidič nákladního auta zemřel. „Cítíte zmar, bezmoc. Vylezete totálně unavený na pevnou zem a vidíte svoje auto a ostatní dvě také zaparkovaná totálně na šrot. Zbortí se vám v té chvíli život. Lidský život jste nezachránili, auto zničené, co moje práce,“ říká Kalvoda. Živnostník z Poličky totiž přišel při nehodě o auto, které potřebuje ke své práci. Tvrdí, že i tak by to udělal znovu a skočil by do rybníku, aby se pokusil řidiče zachránit.