V areálu Vitky v Brněnci se za druhé světové války nacházela továrna, kde Oskar Schindler zaměstnal 1200 židovských dělníků, a tím je zachránil. Areál je už roky zchátralý, jde o jeden z brownfieldů v Pardubickém kraji. V minulosti se tu našel i nebezpečný odpad. Některé objekty jsou památkově chráněné, jeden je v havarijním stavu. „Budova číslo dvě je úplně zdevastovaná. Střecha byla shnilá, musíme udělat alespoň provizorní zastřešení, aby se to nehoršilo. I tak to stojí velké peníze,“ sdělil František Olbert, ředitel nadačního fondu Archa. Podle Olberta se nadaci příliš nedaří získat na projekt peníze. Finance tak pocházejí hlavně od rodiny původních majitelů Löw-Beer. Skleněný pavilon bude první budova, která bude postavena. „Je vyprojektovaná a řeší se stavební povolení,“ dodal Olbert. Stavební povolení má být vydané během zimy. To by nadačnímu fondu otevřelo možnost požádat o dotaci z evropských fondů. Demoliční výměr na zbourání vedlejší budovy, kde má pavilon stát, je vydaný, připravená je už i přípojka inženýrských sítí.

Nadační fond Archa – rodiny Löw-Beer a Oskara Schindlera

V roce 2018 se do dění v Brněnci aktivně zapojila rodina Löw-Beer. Dr. Daniel Löw-Beer, potomek předválečných majitelů brněnecké továrny, kteří museli roku 1938 kvůli židovskému původu uprchnout z vlasti, založil v červnu 2018 Nadační fond Archa – rodiny Löw-Beer a Oskara, jehož cílem je mimo jiné vybudovat v areálu bývalé textilky památník obětem holocaustu, muzeum rodiny Löw-Beer a textilní výroby.

Z původní budovy, kde spali dělníci, má vzniknout Schindlerova archa, kde by se promítal film Schindlerův seznam režiséra Stevena Spielberga a také dokumenty. Další prostor bude věnován rodině Löw-Beer, které továrna před válkou patřila a před časem její větší část znovu odkoupila. Expozice se zaměří i na židovskou historii v Československu. V areálu stojí také tzv. budova Němců, kde sídlili němečtí vojáci. Opravena má být i pracovní budova Emilie a Oskara Schindlerových, objekt pro akce, semináře a další události, a budova restaurace a příslušenství.

Svitavského rodáka Oskara Schindlera lidé vnímají jako kontroverzní postavu z historie, tedy nejen jako hrdinu a zachránce Židů. Byl totiž také členem nacistické strany a německé vojenské rozvědky.

Továrna v Brněnci byla původně založena jako papírna, později sloužila jako přádelna vlny, ze které tehdejší majitel Izák Löw-Beer postupně vybudoval významnou textilku. Za války byla změněna na muniční továrnu a Brněnec se stal pobočným táborem koncentračního tábora Groß-Rosen. Do továrny přesunul německý podnikatel Oskar Schindler asi dvanáct set dělníků ze své smaltovny v Polsku, čímž jim zachránil život.

Závod na výrobu textilu v Brněnci provozovala po roce 1989 společnost Vitka. Když se dostala v roce 2004 do insolvence, koupila ji firma Bustrex a přejmenovala na Vitka Textiles. V roce 2011 skončila v konkurzu, výroba byla zastavena a od té doby je brněnecký areál opuštěný.

| Video: Youtube