Organizátoři akce vyzývají k podpoře oběti justičního omylu. Svitavským Romům se však tento průvod nelíbí. Protestují proti tomu, že radnice demonstraci za odsouzeného skinheada povolila. „Opravdu se divíme vstřícným a benevolentním postupům místních úřadů vůči těmto pro společnost nebezpečným skupinám, neboť i přes současné zákonné možnosti, kterými lze takové projevy včas omezit, se tak přesto neděje,“ stojí v prohlášení svitavských Romů.

Radnice se ale hájí a odkazuje na zákon o právu shromažďovacím, jehož podmínky svolavatel demonstrace splnil. „Organizátor ohlásil konání akce řádně podle zákona. Z jeho oznámení jsme neshledali žádné důvody, proč bych měl úřad demonstraci zakázat,“ uvedla vedoucí odboru vnitřních věcí Milena Brzoňová.

Správnost postupu radnice potvrzuje i pražský advokát Václav Vlk. „V tomto případě neplatí princip povolovací, akce se pouze oznamuje, a pokud nejsou žádné indicie, že by shromáždění porušovalo obecné právní předpisy, nemůže jej úřad zakázat,“ řekl ČTK Vlk.

Město Svitavy alespoň dohodlo spolupráci městských strážníků se státní policií pro zabezpečení veřejného pořádku. „Chystáme taková opatření, aby nedošlo k žádným komplikacím. Budeme v pohotovosti,“ uvedl Jaroslav Krul, svitavský zástupce policejního ředitele.

Loni proběhl protest bez problémů, policie zasahovat nemusela.