Závod je pojmenován po zakladateli českého skautingu Antonínovi Benjaminovi Svojsíkovi. Podle výchovného zpravodaje chlapeckého kmene skautských oddílů na Svitavsku Jiřího Žilky jde o jednu z nejvýznamnějších motivačních akcí ve skautském hnutí vůbec. „Děti se při ní učí vzájemné spolupráci a porozumění. Důležitá je i snaha o co nejlepší výsledek a postup do celostátního finále,“ vysvětluje Žilka.

Klání v Dolním Újezdu se zúčastnilo celkem šestnáct družin, z toho devět dívčích. Dvě družstva z každé kategorie postoupila do krajského kola. Úspěšní tentokrát byli chlapci i dívky z domácího Dolního Újezdu. Chlapecké postupující doplnili Stěhováci z Litomyšle, druhou postupující dívčí družinou se staly Lvice z Moravské Třebové.

Při Svojsíkově závodě se nehodnotí jen fyzická zdatnost, ale například i schopnost samostatného rozhodování v krizových situacích. „Letos jsme sehráli šikanu. Družstva se na ulici setkala s případem, kdy starší chlapec bil a ponižoval mladšího. Hodnotili jsme, jak se jednotlivé družiny zachovaly,“ uvedl pořadatel závodu a vedoucí vítězného chlapeckého oddílu Vladimír Klusoň.