Druhým týdnem děti ze svitavského okresu prolamují jazykové bariéry na mezinárodním táboře poblíž Jimramova. Projekt jménem Owlish organizují skautské oddíly z regionu.

Spolu s českými skauty se pobytu účastní také dva zahraniční oddíly. První z nich přijel z německého Rottenburgu, který je zároveň partnerským městem Pardubického kraje, a druhý oddíl dorazil ze slovenského Lučence. Včera do tábora přijel vicehejtman Roman Línek. Ke skautingu má vřelý vztah. Na konci šedesátých let se stal vlčetem a pak postoupil do skautu. Absolvoval několik nezapomenutelných táborů, než je tehdejší komunistický režim zakázal. „V té době jsem měl oddílovou přezdívku Rarášek, což bylo v morseovce písmeno R. Tak si vždy vzpomenu, jak jsme inspirováni Foglarovými příběhy honili zelenou příšeru a drželi noční hlídky. „Tyto zážitky silně formovaly můj život,“ vzpomíná Línek.

Jimramov si vybrali jevíčští skauti kvůli ideálnímu prostředí. Zakoupili poblíž města pozemek, na kterém každoročně pořádají tábory a dělí se o něj s ostatními oddíly. Mezinárodní setkání je koncipováno trochu jinak než běžné tábory. Mohou se ho účastnit děti až od dvanácti let. „Jsou již zkušené a dovedou se o sebe postarat. Zatím jsme zde neměli žádná vážná zranění. Pouze jedna dívka si vymknula kotník. Pro všechny případy s námi přijel profesionální zdravotník,“ popisuje organizaci tábora Petr Votroubek.

Mezinárodní tábor má své kořeny už v roce 2003. „Přes internet jsme se seznámili s německými skauty. Následující rok nás pozvali ke společnému táboření. Zpočátku jsme měli trochu odstup, ale mile nás překvapili. Zaplatili nám polovinu pobytu, protože tamní tábory jsou pro nás drahé. Tak vlastně vznikl nápad uspořádat podobný tábor také u nás,“ popisuje historii projektu vedoucí tábora Petr Votroubek.