Dodnes se skauti scházejí v prostorách města a v litomyšlské farnosti. „Tyto klubovny nám ale už kapacitně nestačí a hygienicky nevyhovují. Pro všechny oddíly chceme postavit společný objekt,“ uvedla skautka Šárka Dočkalová. Snaží se tak dokončit myšlenku z roku 1945. Lidé tehdy dokonce už kupovali symbolické cihly. Klubovna měla stát právě na Větrníku. „Činnost Junáka ale o pět let později násilně komunisté zastavili a zabavili skautům majetek,“ připomíná minulost Dočkalová. V novém objektu počítají skauti se čtyřmi klubovnami, knihovnou, archivem, společenskou místností, kuchyňkou, dílnou a lezeckou stěnou.
Projekt skautů podporuje rovněž farní charita. Ta zde plánuje zřízení nízkoprahového centra pro mládež. Nepůjde o instituci s bezbariérovým vstupem pro fyzicky hendikepované, ale o zařízení, které pomůže k prevenci šikany, kriminality nebo drogové závislosti dospívajících lidí. „Ve svitavském okrese takové zařízení jednoznačně chybí. V Naději funguje klub Velryba, kam chodí děti od šesti do šestnácti let,“ sdělila Markéta Kovářová z Farní charity Litomyšl.
Projekt je zajímavý, ale otázkou zůstávají peníze. „Podali jsme žádost o grant do programu, který vypsala Evropská unie. Navíc naše aktivita patří mezi pilotní projekty Pardubického kraje. Celkové náklady na výstavbu objektu dosahují dvanácti a půl milionů korun,“ dodala Šárka Dočkalová. Skauting byl v Litomyšli obnoven po roce 1990. Oddíly sdružují děti nejen z Litomyšle, ale také z okolních vesnic.