Okres sice nemá na svém území žádné pohoří České republiky, přesto se mohou lyžaři na Svitavsku prohánět po zasněžených svazích. V regionu jsou čtyři sjezdovky, každá z nich uspokojí jinak založeného lyžaře.

Hamry 
pro sportovce

Tři sta šedesát metrů dlouhou sjezdovku s převýšením devadesát metrů mají v Hamrech u Bystrého. „Je to ostřejší slalomový kopec pro sportovně založené lyžaře. Myslím si, že v okolí není moc podobných svahů. Většinou bývají pozvolnější," přiblížil předseda lyžařského oddílu Oldřich Janoušek. Myslí tady ale i na malé lyžaře. Pro ně zdarma funguje provazový vlek. „Je ve spodní části sjezdovky. Lyžují tam špunti už od tří let, co se poprvé postaví na lyže. Kdo je z nich šikovnější, tak pak sjede i hlavní svah," popsal Oldřich Janoušek. Pokud by se rodiče sami necítili na to, aby své děti učili, i s tím tady pomohou. „Výuka funguje většinou o víkendech. Máme akreditované instruktory, kteří učí lyžovat úplné začátečníky i pokročilé. Byl o to docela zájem. Je lepší svěřit děti profesionálům, kteří je mohou lépe a rychleji něco naučit," mínil předseda lyžařského oddílu.

Sjezdovka je vybavená umělým zasněžováním i osvětlením pro večerní lyžování. Nedaleko je hospoda, kde se lyžaři mohou ohřát, přímo pod sjezdovkou pak i malé posezení. Pro děti pravidelně organizují závody a zábavná odpoledne na lyžích.
Pro letošní rok si přichystali novinku. „Snažili jsme se rozšířit svah. Měli jsme problémy, když jsme postavili slalom, například pro rekreační lyžaře pak zbylo méně místa. Proto jsme se snažili rozšířit prostor, aby bylo víc místa pro rekreační lyžaře i sportovce. Ale cenu lyžování jsme neměnili," prozradil Oldřich Janoušek.

Polička pro výuku předškoláků

Lyžařský areál Liboháje v Poličce nabízí sjezdovku, která měří tři sta třicet metrů a její převýšení je padesát metrů. „Hlavním lákadlem je velmi příznivý svah pro výuku předškolních dětí, na svahu je rovněž dětský vlek Provázek," popsal největší výhodu poličské sjezdovky jednatel lyžařského oddílu Zdeněk Klanic. S výukou dětí tu sami pomohou. „Máme lyžařskou školu jak lyžování, tak snowboardingu," doplnil Zdeněk Klanic. Během sezony pořádají odpoledne pro děti a na závěr sezony je vždy karneval na lyžích.

K vybavení areálu patří restaurace, toalety, krytá pergola a velké parkoviště pro šedesát aut. Umělé zasněžování zajišťuje pět zasněžovacích tyčí. Díky umělému zasněžování i díky orientaci svahu na sever mají v Poličče jednu z nejdelších lyžařských sezón na Svitavsku. „Lyžujeme přibližně devadesát až sto dnů za zimní sezónu," upřesnil Zdeněk Klanic. Oproti loňské sezóně nechystají v Poličče žádné změny, i cena lyžování zůstane stejná.

Radiměř 
pro rodiny s dětmi

Areál Pastviny v Radiměři se může pochlubit nejdelší sjezdovkou v celém okrese. Lyžaři si zalyžují na půl kilometru dlouhém svahu. Ale sezonu tu mají nejistou. „Nemáme umělé zasněžování, všechno záleží na tom, jaká je zima. Loni jsme lyžovali jen tři dny. Ale nejdelší lyžovačku jsme měli asi tři měsíce, většinou to bývá přibližně měsíc," upřesnil předseda sportovního klubu Jiří Harašta.

Areál je vhodný i pro nejmenší lyžaře. „Je to rodinný vlek vhodný pro rodiny s dětmi, kde se děti mohou učit. U vleku máme zpomalování, takže když nastupuje menší dítě, můžeme mu vlek zpomalit, stejně tak pokud jede zároveň s rodičem," popsal Jiří Harašta. I profil samotné sjezdovky je pro děti uzpůsoben. „Přibližně dvě třetiny sjezdovky jsou mírné, tak se tu děti mohou docela dobře učit lyžovat," doplnil Jiří Harašta.

U vleku je vytápěná bouda s občerstvením, kde se dá ohřát. Areál disponuje umělým osvětlením. „Večerní lyžování máme do devatenácti hodin, pokud by byl zájem ze strany skupin lyžařů, tak je možné ho i prodloužit," dodal Jiří Harašta.

Za lyžovačkou 
i do Telecího

Půlkilometrovou sjezdovkou se chlubí rovněž v Telecím. Trať v nadmořské výšce šest set metrů nabízí pro lyžaře převýšení sedmdesát pět metrů. V Telecím lyžují výhradně na přírodním sněhu a díky umělému osvětlení nabízí i večerní lyžování. 

Jak připravit lyže na sezonu?
Dospělý lyžař, pokud nemá staré lyže, by si měl před tím, než vyrazí na první lyžovačku, v servisu nechat odborně ošetřit skluznici. To znamená nabrousit hrany, nabrousit a navoskovat skluznici. Pomůže tak zvýšit komfort jízdy.

U dětských lyžařů je důležité také před zimou seřídit vázání, aby bylo nastavené na aktuální váhu dítěte.

Nové vázání by si lyžaři měli nechat odborně namontovat v servise. Je totiž důležité znát zákonitosti, jak nastavit a seřídit vázání. Každý člověk má jinak silné koleno a jinou váhu. Právě na váhu lyžaře musí být přizpůsobeno vázání. V opačném případě hrozí, že se lyžař zraní. Pokud si lyžař nastaví vázání na velkou upínací sílu, hrozí například poranění vazů v koleni. Naopak malá upínací síla může způsobit, že lyžař během jízdy z lyží takříkajíc samovolně vyletí. Servismani doporučují nechat namontovat a seřídit vázání v servisu a zkontrolovat ho na speciální trhačce.

Podle rad výrobců je vhodné, aby kontrola vázání proběhla alespoň jednou za sezonu. Skluznici by lyžaři měli voskovat ideálně každé čtyři dny lyžování.

Po skončení zimní sezony by měli lyžaři ošetřit skluznici voskem nahrubo bez zahlazování. Skluznici tím ochrání a zabrání jejímu rezivění například při uskladnění lyží ve sklepě.

Odborné rady poskytl:Karel Jansa,lyžařský servisman ze Svitav