Překvapil vás prezident něčím během návštěvy ve Svitavách?
Minimálně velice příjemně tím, jaké kvantum materiálů musí prostudovat, než se vůbec na takovou návštěvu kraje vydá. Měl velký přehled o tom, co se na Svitavsku děje. Mít to takto připravené vyžaduje velice náročnou přípravu. To klobouk dolů.

Otevřeli jste téma dopravních tepen R35 a obchvatu Svitav. Jak moc jste šli do hloubky?
Načali jsme ho už několikrát. Ve středu jsme měli i společný oběd a tam jsme stihli spoustu věcí probrat. Pan prezident odvětil, že za poslední tři dny slyšel toto téma snad šedesátkrát a považuje to za problematické. Přislíbil, že se potká s ministrem dopravy Danielem Ťokem a bude apelovat na zrychlení výstavby a posunutí celé věci dále.

Jste skutečně přesvědčený, že právě prezidentův hlas může být tak silný, že napomůže rychlejšímu zásahu ?
Jak už jsem říkal v minulosti – snaha je hledat spojence na všech stranách.

S ministrem dopravy si rozumí, co se týče tématu kvality a rychlosti výstavby českých silnic a dálnic. Může i to sehrát roli a nastane tak zásadní zlom?
Je to také o zrychlení výkupu pozemků. Stavba už nyní má nastavený harmonogramů a bude mi velkou radostí, když se termíny dodrží a nebude docházet k jejímu prodlužování. Avšak probírali jsme i další důležitá témata.

Povídejte.
Zastavili jsme se u podpory ministerstva kultury v rámci regenerace městských památek. Vláda v posledních sedmi letech uvolňuje z rozpočtu kolem sto čtyřiceti milionů korun. V dobách, kdy prezident Zeman býval předsedou vlády, se uvolňovalo zhruba tři sta milionů korun. To byla také věc, na níž jsem se snažil upozornit. Stát jednoduše v současnosti vynakládá na podporu obnovy městských památkových zón po celé republice málo peněz. Prezident to neslyšel poprvé a setkal se s tím ve více městech. Pokud to bude v jeho silách, chystá se na toto téma také apelovat.

Miloš Zeman při svitavské návštěvě v roce 2001 vyzdvihl Oskara Schindlera jako jednoho z hrdinů své doby. Znamená to, že by pomohl i tomu, aby ve Svitavách bylo lépe postaráno o vše související s jeho osobou a v Brněnci by pak také mohlo vzniknout jeho muzeum v bývalém areálu továrny Vitka?
Toto téma jsme vůbec neotevřeli. V Brněnci vize muzea existuje, ale podle mě je to úplná utopie. Nicméně je to záležitost Brněnce. Fandím panu starostovi Kašparovi, aby jej pomohl uskutečnit, i když sám moc nevěřím, že by to bylo reálné.

Prezidenta i hejtmana jste vyzval k větší podpoře sportu. Dostal jste v diskuzi nějakou zpětnou vazbu, s kterými projekty by se dalo pomoci?
Otevřeli jsme diskuzi podpory i z druhé strany. Zůstává to otevřenou záležitostí.
Je to tedy především otázka spolupráce města s krajem. Rýsují se tedy velké projekty ve vzdálenější budoucnosti?
V první fázi je nutné udržet vše, co nyní provozujeme tak, aby to bylo v provozuschopném stavu. Příští rok půjde nemalá částka na opravy sportovní haly. A priorita je také zastřešení zimního stadionu i opravy bazénu.

Armádní sklad proberou příště
Svitavy – Vedle Miloše Zemana měl do Fabriky původně dorazit i český premiér Bohuslav Sobotka, jemuž však cestu do regionu zhatil výjezd do Mnichova.

V ten samý moment se na místě měli ukázat i nejvyšší muži Květné, momentálně asi nejznámější vojensky situované obce ve státě. Premiér chyběl, ale starosta Petr Škvařil i jeho pravá ruka a šéf tamních armádních skladů Vojtěch Pražan se na místě hlásili. „S prezidentem jsme se nakonec na toto téma ani nesetkali. Pokusili jsme se svolat schůzku, kde bychom to všechno probrali, ale nakonec jsme usoudili, že to nepůjde. Namísto toho jsme se však domluvili na jiné možné variantě," uvedl Petr Škvařil.

Věc se má asi tak. Když nebylo možné v plné sestavě diskutovat o skladech a jejich budoucnosti ve Svitavách, vyhandlovalo se alespoň tolik, že se všichni nakonec sejdou příští rok alespoň přímo v Květné. „Je to tak, že by se probírání tématu spojilo s návštěvou v Květné zahradě. Zatím je to v jednání," upozornil Škvařil. Na své straně už má ministra obrany Stropnického, své slovo mu dal k zajištění práce i bezpečnosti skladů i Sobotka. A prezidentova podpora, ta by se hodila ze všeho nejvíce. (bs)