Po hlavní silnici směrem na Poličku jezdí cyklisté, maminky s kočárky a důchodci s vozíky, kteří míří do zahrádkářské kolonie. Jedná se o frekventovanou vycházkovou trasu také do Langrova lesa. „Silnice nemá pořádnou krajnici a příkopy jsou příliš hluboké. Denně tudy projede okolo čtyř tisíc aut. Riskujeme na silnici život, protože řidiči v tomto úseku nedodržují rychlost,“ tvrdí Miloš Šimon, předseda svitavského zahrádkářského svazu. Svitavané si ovšem na výstavbu chodníku počkají minimálně další rok.

Projekt na chodník je sice připravený, ale na realizaci scházejí peníze v rozpočtu města. „Navíc řešíme problematické vztahy k pozemkům. Jednáme se soukromým vlastníkem, pozemkovým fondem a správcem konkurzní podstaty bývalého pivovaru. Chceme do pozemků investovat, proto usilujeme o to, aby jednání byla vyřešena a uzavřena,“ sdělil podrobnosti Petr Vítek, vedoucí odboru správy majetku svitavské radnice. Počítá, že chodník postaví příští rok.

Situace na silnici je v současné době kritická. Motoristé většinou ani nerespektují ceduli, která upozorňuje, že v tomto úseku měří strážníci rychlost radary. Okolo cyklistů „proletí“ řidiči klidně stovkou. „Stavba chodníku je složitá, protože se jedná o výjezdní komunikaci z města. Pokud ho svitavští radní v tomto úseku vybudují, budeme s tím jenom souhlasit,“ uvedl David Švec, vedoucí dopravního inspektorátu svitavské policie. Silnici schází kvalitní krajnice, proto se cyklisté proplétají mezi vozidly. Tuto skutečnost nyní prošetřuje krajský odbor dopravy. Pokud shledá závady, zařídí podle Davida Švece jejich rychlé odstranění.