Na objízdné trase Hřebečského tunelu totiž popadalo několik stromů.Během chvíle se vytvořily kolony až ke Gajeru. Navečer hejtman Radko Martínek rozhodl s odborníky o uzavření silnice na celou noc. Stanovili objízdnou trasu. Rozhodli navíc o evakuaci řidičů aut, kteří už na silnici přes Hřebeč najeli.

Na objízdné trase přes Hřebeč je podle policie životu nebezpečno. Pozdě odpoledne se na místě sešli policisté, hasiči a hejtman Pardubického kraje Radko Martínek.

Objízdná trasa přes Hřebeč bude uzavřena do pondělí 19. října. Otevření trasy se očekává po 12. hodině.

Objízdná trasa na Olomouc pro kamiony vede přes Brno. Stejná je i pro opačný směr,“ sdělil hejtman Radko Martínek. Policisté odklánějí osobní automobily ze Svitav na Letovice a odtud se dostanou do Moravské Třebové. Z druhé strany řidiči jezdí přes Jevíčko na Letovice a odtud do Svitav. V kolik hodin se dnes silnice přes Hřebeč otevře, záleží především na počasí.

V koloně zůstali hlavně řidiči kamionů a aut na letních pneumatikách. Stromy přes cestu komplikovaly i práci záchranářů. Přímo na Hřebči překládali ze sanitky do sanitky pacientku se zraněním páteře. Když se prázdná záchranka vracela do Moravské Třebové, přímo před vůz spadl další strom. „Stromy odstraňujeme celý den, ale stále padají další. Jsou to staré stromy, které nevydržely nápor mokrého sněhu. Lámou se. Dva stromy ráno spadly na dodávku se čtyřmi lidmi. Shodou náhod se jednalo o dělníky, kteří opravují silnici pod Hřebečským tunelem. Jeden z nich skončil v nemocnici,,“ sdělil velitel zásahu Lubomír Pakosta.

Odpoledne začala policie jednat o objízdné trase. Jedná se o páteřní komunikaci celého okresu. „Dopravu na Spáleništi odkláníme jedině na Brno. Jenže silnice od Koclířova do Svitav je zavátá a auta tudy projedou jedině na zimních pneumatikách. Nemůžeme auta poslat na Křenov, protože by se mohla silnice ucpat i tady. Místní tak ale samozřejmě jezdí. Navíc nelze pustit řidiče ani Hřebečským tunelem, protože most není opravený a v místě chybí kus vozovky,“ uvedl David Švec, vedoucí dopravního inspektorátu svitavské policie. Kalamitní situaci konzultovala policie také s Pardubickým krajem.

Odpoledne přivolali policisté na pomoc ještě lesníky. „Nasadili jsme dřevaře s traktory a pomáháme odklízet popadané stromy. Jde o výjimečnou situaci. Stromy ještě mají na listí, na něm se drží mokrý sníh. větve tíhu nevydrží a stromy se lámou,“ vysvětlil Miroslav Bačovský, šéf svitavské lesní správy. Před dvěma lety odborníci stromy na Hřebči posoudili. Část jich tehdy vykáceli.

Objízdná trasa u tunelu Hřebeč je uzavřena

Dnes v podvečer jednal krajský ředitel hasičů plk. Ing. Miroslav Kvasnička s hejtmanem Pardubického kraje Mgr. Radkem Martínkem o uzavření objízdné komunikace u tunelu Hřebeč u Moravské Třebové. Na této objízdné trase zasahovali hasiči po celý den a odstraňovali popadané stromy. Během dne tady na tři vozidla spadly stromy.

Objízdné trasy od Litomyšle:
Nákladní vozidla se ve Svitavách dají směrem na Brno a dále v Letovicích se mohou vrátit zpět na I/35

Osobní vozidla se za Svitavami vydají směrem na Brno a na křižovatce u Hradce nad Svitavou budou odkloněni na Sklené a dále na Křenov a poté se libovolně mohou vrátit na silnici I/35

Objízdné trasy od Olomouce:
Nákladní vozidla mají ve Studené Loučce hned dvě možnosti: odklonit se na obec Štíty, Lanškroun a zpět na I/35 a nebo ve Studené Loučce pojedou směrem na Brno.

Osobní automobily budou v Moravské Třebové odkloněny na obec Kunčina, Dětřichov a pak se vrátí zpět na silnici /35.

por. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje