Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Silničáři turistům ničí cykloznačení

Svitavsko – Pětačtyřicet cyklotras, tři sta padesát kilometrů, tisíc značek. Přibližně takový je na Svitavsku rozsah cykloturistického značení, o které se zadarmo a dobrovolně ve svém volném čase starají členové Klubu českých turistů.

23.9.2017
SDÍLEJ:

Silničáři ničí turistům cykloznačení.Foto: Deník / Šmeral Jiří

Ani cykloznačení, které každoročně využívají tisíce turistů, není bohužel ušetřeno občasného vandalismu. Je však na pováženou, když se ničení orientačních tabulek dopouštějí pracovníci instituce zřizované Pardubickým krajem.

„Při výměně sloupků dopravního značení, které provádí Správa a údržba silnic Pardubického kraje, dochází v posledních měsících k opakovanému poškozování našich značek,“ říká Ladislav Weinlich z moravskotřebovského odboru KČT. „Značky nám schází všude tam, kde dávají nové sloupky. V červnu a červenci to bylo šest případů. Další značky aktuálně chybí v Jevíčku a Opatovci,“ dodává Ladislav Weinlich. Obnovovat značení museli turisté také v Chornicích, Starém Městě, mezi Nectavou a Březinkou a ve Vranové Lhotě.

Pokud by poničené značení zůstalo neobnoveno, snadno by se mohlo stát, že člověk jedoucí po cyklotrase bude zbytečně bloudit. A nejen to. Ten, kdo turistické značení poškozuje, tím porušuje zákon. „Cykloznačka je dopravní značka, takže se na ni vztahují všechny předpisy, jako na ostatní dopravní značky. Cyklotrasy se značí podle projektu, který musí být schválen všemi dotčenými subjekty, vlastníky i správci, a schválen příslušným odborem dopravy,“ vysvětluje předseda rady značení KČT Karel Markvart.

A v neposlední řadě vzniká ničením cykloznačení, kdy samotná plechová tabulka stojí kolem osmi set korun, Klubu českých turistů nemalá finanční škoda.

Správa a údržba silnic Pardubického kraje však jakékoliv pochybení odmítá. „Ze strany pracovníků naší organizace rozhodně nedochází k záměrnému poškozování nebo demontáži cykloturistického značení,“ ohrazuje se vedoucí svitavského provozního oddělení Roman Vodička.

Na výhradu Klubu českých turistů, že několik poškozených tabulek bylo nalezeno v odpadu v areálu moravskotřebovského cestmistrovství, Roman Vodička namítá, že tyto značky, již poškozené, byly pracovníky SUS nalezeny při úklidu silničních pozemků nebo byly poškozeny při dopravních nehodách. „Nezřídka nám je dopravní značka odevzdána obsluhou sekaček našeho dodavatele sečení, který ji v travním porostu nalezne,“ vysvětluje Roman Vodička.

K poškozování dopravního značení podle něj dochází běžně, a to nejen při dopravních nehodách, ale i zachycením vozidel nebo zemědělskou technikou, a v neposlední řadě i vandalismem. „Cykloturistické značení nebylo osazováno naší organizací, nebylo nám předáno žádnou smlouvou do údržby a není součástí ani příslušenstvím silnic. Z těchto důvodů jej nemůžeme obnovovat ani udržovat a neručíme za jeho technický stav. Nemáme k dispozici ani jejich pasport s umístěním,“ uzavírá Vodička.

S tím ale turisté nesouhlasí. „Pasporty máme, takže není problém je poskytnout,“ argumentuje Ladislav Weinlich. Ve zdárné řešení ale moc nevěří. Podle Romana Vodičky mají pracovníci Správy a údržby silnic kontakt na kompetentní osoby Klubu českých turistů, které budou v případě nalezení značek informovány.

Autor: Jiří Šmeral

23.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
STUDENTI končící základní školu mají jedinečnou možnost nahlédnout pod pokličku středoškolských vzdělávacích institucí. Při projektu Technohrátky mohou už několik let navštěvovat nejrůznější školy, kde se seznámí nejen s prostředím, ale i s výukou. Ve stř
10

Technohrátky lákaly i na ještěry

Demolice dětské nemocnice začala rozebráním a stržením plechové střechy.
23

K petici se vyjádří zastupitelé

AKTUALIZOVÁNO

Superdebata Deníku: nikdo nechce vládu ANO. Ať už bez Babiše, nebo s ním

/SLEDOVALI JSME ON-LINE, GRAFIKA, VIDEO/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání migrantů. Z odpovědí také vyplynulo, že favorit voleb ANO to bude mít v případě výhry s formováním vlády složité. 

A opět ty cyklopruhy!

Moravská Třebová - Ani rudá barva nových cyklopruhů ve Svitavské ulici není zřejmě pro mnohé řidiče natolik výrazná a do očí bijící, aby je od zastavení na vyhrazených jízdních pruzích pro cyklisty odradila. 

Předvolební double ve Svitavách

Svitavy /VOLEBNÍ GULÁŠ/ - Volební kampaň dneškem oficiálně končí. Kandidáti do posledních hodin sháněli mezi lidmi podporu.

Anketa mezi čtenáři: Proč jdu letos volit?

Svitavsko - V předvolební anketě jsme oslovili vybrané osobnosti ze Svitavska se zdánlivě jednoduchým dotazem. Jedete letos volit a proč?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení