Lidé ve vesnici u Jevíčka jsou otřeseni zprávou o šikaně žáka v místní základní škole. Případ vyšetřují svitavští kriminalisté. A je o to závažnější, že školáci své jednání natáčeli na mobilní telefon. Ve svitavském okrese se nejedná o první šikanu mezi nezletilými dětmi.

Posmívání

Ve vesnické škole čtyři spolužáci pravidelně od jara minulého roku slovně i fyzicky napadali třináctiletého chlapce. Škádlení postupně přerostlo v zesměšňování vulgárními výrazy a útoky i mimo školu. „Agresoři chlapce škrtili, bili, kopali po celém těle. Jejich jednání vyvrcholilo koncem ledna, kdy žáka připoutali izolační páskou k židli ve třídě, povalili na zem a naznačovali, že mu šlápnou na hlavu. Vše si natočili na mobilní telefon,“ uvedla komisařka svitavské policie Martina Simonová. Lidé ve vsi se domnívají, že celá záležitost je poněkud zveličená. „Můj syn chodí do osmé třídy stejně jako šikanovaný chlapec. Říkal, že vše bylo jinak. Napadený kluk se škádlení nejdříve smál, ale netušil, jak vše skončí. V té třídě se sešlo několik krutých dětí,“ říká matka jednoho ze žáků třídy, kde k šikaně došlo.

Kriminalisté řešili šikanu ve svitavském okrese už několikrát. Na začátku letošního roku v Poličce, kde chlapec a dívka zbili spolužáka. „Vím, že v nejbližších dnech začne vyšetřování násilí na jedné ze základních škol v Moravské Třebové. Zde docházelo k pravidelným útokům na chlapce na autobusovém nádraží,“ uvedl místostarosta Moravské Třebové Miloš Izák.

Koordinátor prevence kriminality Erich Stündl ze Svitav se domnívá, že dětem jde spíše o zviditelnění se než o násilí. „Zažil jsem i případ, kdy školáci účelově zorganizovali šikanu, aby si ji mohli natočit na digitální fotoaparát. Většinou se chtějí takoví agresoři zviditelnit. A my jim musíme vysvětlit závažnost jejich jednání,“ sdělil Erich Stündl.

Policejní komisař obvinil chlapce z výtržnictví a omezování osobní svobody. Vzhledem k nízkému věku podezřelých bude případ odložen a předán státnímu zástupci.