Silný mráz přidělal starosti nejen motoristům, ale také lidem, kteří musí pracovat venku.O svetr navíc si navlékli poštmistři, ale i policisté nebo pracovníci z technických služeb. Více práce mají nyní rovněž v záchranné stanici Zelené Vendolí.

Silný mráz zkomplikoval práci především na stavbách a řidičům kamionů. „Pracuji jako bagrista, ale ve středu byl tak silný mráz, že nám ve všech strojích zamrzla nafta,“ řekl Václav Pleskot z Pohledů. Vrátil se proto domů. Listonoši ve Svitavách mrazivé počasí zvládají bez potíží. „Často se ale stane, že kvůli neustálým přechodům z tepla do zimy onemocníme. Snažíme se rychle roznést poštu a být co nejdříve zpátky. Větší problémy než mráz nám ale dělá spíše sníh a silný vítr,“ uvedla pošťačka Helena Svobodová ze Svitav. Zaměstnanci Technických služeb v Moravské Třebové pracují i v mrazivém počasí. Jsou vybavení pro každý druh práce. „Fasují teplé oděvy, zimní obuv a rukavice. Dostávají také teplé nápoje. Jsou zvyklí pracovat venku a nijak jim to nevadí,“ říká vedoucí technických služeb Gabriela Horčíková. Dodává, že zaměstnanci mají pohyb. Při práci se zahřejí. I policisté nyní dostávají vysoké boty, dlouhé bundy se zimní vložkou a teplé rukavice.

V záchranné stanici ve Vendolí naměřili včera minus dvacet čtyři stupňů Celsia. Všechna zvířata mráz přečkala bez úhony. „Lidé ale v současné době více přivážejí dravce a jiné ptactvo. V mrazech jsou totiž opeřenci vysílení a navíc nemají v přírodě tolik obživy,“ vysvětlil Josef Zelený. Mrazy mají pokračovat ještě několik dní.

Iveta Nádvorníková, Zuzana Vaňková

Z Pomezí hlásili minus 32

Rtuť teploměru včera ráno klesla ve svitavském okrese místy až na minus dvacet sedm stupňů Celsia. Největší mráz zaznamenali včera před osmou hodinou ráno v Pomezí u Poličky na meteostanici u základní školy. „Sám jsem tomu nechtěl věřit. Za tu dobu, co máme meteostanici, jsme nejnižší teplotu naměřili v roce 2008, a to minus 34 stupňů,“ řekl ředitel pomezské školy Bronislav Králíček.

V Rohozné naměřili 18 stupňů pod bodem mrazu, na Litomyšlsku 22, v Jevíčku minus 27 a v Nedvězím u Poličky minus 15,7 stupně.