„Na oslavy máme speciálně vyčleněnou sumu milion sedm set tisíc korun. Hlavní část připadá pro Tylův dům a pro příjezd královské družiny na Svojanově," říká místostarostka Poličky Marie Kučerová, která zároveň vede komisi k oslavám 750 let výročí od založení města. Už teď sama ví, že se celá částka vyčerpá. Největší část ukrojí již tradiční festival Polička 555, následují za ním další rozpočtově nákladné akce, mezi něž spadá i bohatý program v Centru Bohuslava Martinů, nebo také akce pořádané knihovnou, či mezinárodní festival Pantomimy Mime Fest.

Další možní aktéři oslav se hlásí a město očekává, že přibudou další z různých sfér ve městě. „Bylo by také dobré, pokud by se zapojily i školy. Uvidíme, s čím přijdou a zda si něco připraví," dodala Marie Kučerová.

Žádají příspěvek

Pokud by spolky za přispění města chtěly uspořádat další akce, už teď je jasné, že budou potřeba další peníze. Je totiž možné, že konečná suma za oslavy se vyšplhá až ke dvěma milionům korun. Zastupitelé o navýšení financí do tohoto rozpočtu budou rozhodovat už 24. února na svém zasedání.

„Je to důležité výročí města, ale musíme postupovat také v souladu s velikostí našeho města a umožněném rozměru," dodal starosta Jaroslav Martinů. Ten už proto osobním dopisem kontaktoval hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického. V něm ho požádá o příspěvek z krajského rozpočtu právě na oslavy. „Představujeme si, že by byly potřeba ještě sta tisíce korun," dodala Marie Kučerová. Z krajského rozpočtu jde na podobné akce letos šest milionů korun, dvě třetiny z celkového objemu už jsou předem dané.

O zbytku se rozhodne. „Poličským výročím se budeme zabývat, ale není možné počítat s velkými částkami. Spíš půjde o desetitisíce," nechal se slyšet hejtman Martin Netolický. Krajská „almužna" nejspíš vedení města nepotěší už proto, že plánuje přivézt velkou pěveckou hvězdu buď na Poličku 555, nebo honosné zakončení velkého výročí. „Mohl by to být někdo formátu Lucie Bílé. Ta myšlenka se mi líbí," přeje si starosta Jaroslav Martinů.

Spěchají s prapory

Oslavy odstartovaly lednovým velkolepým koncertem v Tylově domě. Faktem však je, že v prvních dvou měsících se rozjíždějí poměrně pozvolna. Komise navíc postupně reaguje a ještě se chystá oživit město.

Zvláštní přitom je, že podobný plán nepředstavila už s koncem minulého roku. „Chceme, aby v jarních měsících bylo vidět, že město ožilo," hájí postup místostarostka Marie Kučerová.
Zaspalo město? Podle Kučerové to tak není. Postupně totiž ladí jak program, tak také marketing a reklamu a shání také finance. „Rádi bychom nechali zhotovit další prvky s grafikou oslav. Jednalo by se o prapory s logem města. Zároveň si přejeme, aby bylo v Poličce jasně vidět, že oslavami žijeme. Proto by bylo dobré mít vývěsní tabule v průčelí autobusového a vlakového nádraží. Počítáme také s poutači na okraji města," líčí plány Marie Kučerová. Redakce Deníku oslovila i dalšího zastupitele i členy komise. Zastupitel za ANO 2011 Radim Totušek míní, že stále není pozdě: „Vždy je pochopitelně lepší, když se začne dříve. I když je pravda, že město mělo práci se zařizováním dalších záležitostí – výkupy pozemků i přípravu lokality Bezručova."

Ještě není pozdě

Podle názoru kastelána svojanovského hradu Miloše Dempíra se zase jedná o poměrně příhodný čas. „Je spousta času na přípravu a vyvěšení dekorativních prvků. Leden není příhodný vzhledem k počasí, avšak únor je ideální čas, kdy začít s výrobou. Hrad jako součást Poličky se zapojuje do jeho aktivit a rádi se připojíme i k této," uvedl Miloš Dempír, podle něhož by vlajky mohly lemovat i hrad. „Vyvěšujeme různé prapory, které hrad oživují, takže v tomto ohledu je to pro nás také zajímavé," dodal kastelán.

„Nemyslím si, že je pozdě. Vždyť i knihovníci se chystají představit sérii placek připínaných na klopu. Grafický návrh mincí, které se budou prodávat o jarmarku, se také dotváří. Informační centrum je pak bude prodávat. Žijeme zkrátka celý rok, jen ve městě nevlají vlajky," vysvětlila s úsměvem Kučerová. V březnovém radničním zpravodaji Jitřenka navíc obyvatele dostanou společně s ním do schránek také podrobný program oslav.