Doprava se po několika letech vrátila do Opatova u Svitav. Auta vesnicí projíždějí v jednom směru, a to kvůli obnově asfaltu na obchvatu.

„Až do 28. srpna budou v Opatově platit dopravní omezení. Úsek je rozdělený na dvě části, v té první bude uzavřen jeden jízdní pruh a provoz bude obousměrně řízen. Ve druhé části bude platit objízdná trasa po místní komunikaci III/36813 pro veškerý druh dopravy pro směr Svitavy – Lanškroun, opačný směr bude veden po volné polovině vozovky stavbou,“ informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

S omezením musí řidiči počítat i na silnici I/34, kde je v plánu oprava povrchu na průtahu Borovou u Poličky.

Kolony se očekávají také v Litomyšli, kde už v dubnu měla začít rekonstrukce silnice I/35 od světelné křižovatky až na konec města ve směru na Svitavy. Začátek prací se však posune do května.

„Aktuálně probíhá výběrové řízení na zhotovitele stavby,“ uvedla Petra Drkulová z pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic. Práce mají podle ní trvat zhruba pět měsíců. Provoz na silnici I/35 bude během oprav zúžen do dvou jízdních pruhů.

„V úsecích před a za světelnou křižovatkou budou na délku 35 metrů provedeny bezpečnostní červené povrchy, které zkracují brzdnou dráhu vozidel,“ doplnila Drkulová.

Kompletní souhrn letošních oprav krajských silnic (II. a III. tříd) najdete ZDE, silnic I. tříd ZDE

Průtah je už ve špatném stavu, navíc výjezd na Svitavy se vždy opravoval jen provizorně. V roce 2018 silničáři opravili pětatřicítku od příjezdu od Vysokého Mýta po světelnou křižovatku. Nyní je na řadě druhý konec města.

Komplikace čekají v létě na řidiče i v Moravské Třebové. V pondělí 24. dubna začíná rekonstrukce křižovatky u obchodního domu Kubík v centru města - více ZDE. Potrvá čtyři měsíce.

Plánované opravy silnic I. tříd na Svitavsku, Orlickoústecku a Chrudimsku v letošním roce:
(v plném rozlišení
ZDE)

close Plánované opravy silnic I. tříd na Svitavsku, Orlickoústecku a Chrudimsku v letošním roce info Zdroj: ŘSD zoom_in Plánované opravy silnic I. tříd na Svitavsku, Orlickoústecku a Chrudimsku v letošním roce

„Po dobu realizace se počítá s kompletní uzavírkou křižovatky a přilehlých ulic Olomoucká, Komenského, Lanškrounská a ČS. Armády v místě rekonstrukce. Dojde k úpravě půdorysu křižovatky, aby se tady lépe vyhnula nákladní auta. Cílem je zlepšit bezpečnost a plynulost dopravy v této části města,“ sdělil mluvčí Moravské Třebové Jonáš Krummer. Práce na křižovatce jsou naplánované do konce srpna.

Pro osobní vozidla jedoucí směrem od Lanškrouna bude zřízena objízdná trasa přes ulice Sluneční a 9. května. V opačném směru je pro osobní vozidla určena objížďka přes ulice 9. května a K. Čapka. Nákladní auta pojedou přes Udánky. Na náměstí se lidé auty dostanou ulicemi Marxovou a Hvězdní.

Až do konce června bude uzavřený tunel Hřebeč, odborná firma sanuje svah nad východním portálem. „Oprava tunelu v loňském roce byla samostatná stavba, která byla připravována a realizována oddělením tunelů Generálního ředitelství Praha. Práce na obou akcích nebylo možné skloubit kvůli omezením, která by z realizací obou zároveň vyplynula,“ podotkla Drkulová. Objízdná trasa pro veškerou dopravu vede serpentýnami po staré silnici přes Hřebeč.

Až do podzimu bude trvat výstavba obchvatu Svitav a i tady musí řidiči počítat se zdržením kvůli pracím na silnici.

Pokračuje i oprava silnice druhé třídy na Pohledy, ta má trvat až do prosince. Do října je naplánovaná rekonstrukce silnice třetí třídy mezi Borovou a Oldřiší za 127 milionů korun. V červenci má skončit oprava silnice z Litomyšle směrem na Ústí nad Orlicí a také v Čisté u Litomyšle.