Patří ke zdravému životnímu stylu stejně  jako kondiční cvičení. Každý sport potřebuje instruktory.  Jednou z nich je Štěpánka Zemánková.

Severská chůze je dynamická. Můžeme ji přirovnat k jiným kondičním aktivitám.  Při této chůzi se speciálními holemi protáhnou lidé až devadesát procent svalů. „Tím, že zapojí ruce, zároveň zapojí hrudník, uvolní zádové svaly a posílí i břišní svaly,“ uvedla Štěpánka Zemánková.

Severská chůze není turistická

Podle instruktorky zájem o tento způsob sportování roste. Často však severskou chůzi lidé zaměňují za turistickou. „Ta je pouze oporová, to znamená, že při ní se lidé o hůl pouze opírají. Při  severské hůl za sebou vypustí a tím vlastně zapojí svalstvo. Neopírají se, ale odpíchnou,“ vysvětlila Štěpánka Zemánková.

Severská chůze je určená pro všechny věkové kategorie. „Vždy záleží na kondici člověka. Je vhodná nejen pro zdravé, ale i pro osoby se zdravotním omezením,“ řekla instruktorka. Stále častěji je využívána jako jedna z forem pohybové terapie v rámci léčebně-rehabilitačního programu. Odlehčuje klouby nohou, zlepšuje jejich pohyblivost. Napravuje rovněž vadné držení těla. Severská chůze pozitivně působí také na metabolismus.
Podle Štěpánky Zemánkové  lidé, kteří si chtějí zasportovat, by měli s holemi vyrazit aspoň na hodinu.