Jejich zájem je nejen společenský, ale při setkáních se baví sportem 
a dalšími aktivitami. Tradice setkání vznikla v obcích Královské Poříčí a Poříčí nad Sázavou.

PŘÍNOSNÁ SETKÁNÍ

Na začátku byla touha poznat obce se stejným jménem. K tomu se připojila sportovní utkání ve fotbale, volejbale nebo tenisu. Na hlavním místě je však setkávání starostů. „V rámci republiky si můžeme zmapovat, jak jsou naše zákony aplikovány v různých krajích. Mnohdy zjišťujeme, že ne vždy to je stejné," řekl starosta hostitelské obce František Bartoš.

Každá obec je specifická 
a má jiné možnosti rozvoje a to z pohledu rozlohy, tak i financování. Mezi obcemi jsou ty, co mají 300 obyvatel, až po město, které jich má 2600. „Je také zajímavé pozorovat, jak si umí jednotlivá zastupitelstva poradit například s různě velkými rozpočty," dodal František Bartoš. Na otázku, co vlastně mají společného, odpověděl starosta jednoznačně: „Problémy."

V Poříčí u Litomyšle není fotbalové hřiště a tak se pravidelný turnaj uskutečnil v Horním Újezdu. Zúčastnilo se ho v sobotu 2. července pět mužstev a vítězem se stal domácí celek. „Určitě nebudeme na bedně. Každopádně považuji toto setkání za zajímavé a dobře připravené," pochválil organizátory před koncem turnaje starosta Horního Poříčí Petr Pešek. Ten přijel na setkání poprvé.

Mezi zakladatele setkání patří obec Královské Poříčí. Starosta obce ze Sokolovska také prozradil, že další setkání bude právě v jeho obci. „Zakladatel setkávání 
a bývalý starosta je v pokročilém věku a chceme mu udělat radost, neboť je za ním hodně dobře vykonané práce," prohlásil Michal Skýba. Zda uspořádají příští rok turnaj ve fotbale, není jasné. V obci totiž mají možnost sehrát zápasy 
v bowlingu nebo stolním tenise. Ve hře je také závod na kolech po národní cyklotrase, která obec protíná.

Zajímavé je, že nikdo 
z účastníků donedávna nevěděl o obci Prostřední Poříčí. „Pozveme je na další setkání. Další spolupráci se nebráníme. Naopak. Díky každé obci i každému člověku, co se zapojí, dostává setkání nový podnět," řekl na závěr setkání, které se v poslední době koná každé dva roky, starosta Poříčí u Litomyšle.