Od Řečan nad Labem na západě a Bystrým na východě tančilo besedu celkem 184 účastníků z třinácti míst Pardubického kraje. „Spolková činnost má v obci mnohaletou tradici. Najdou se jednotlivci, kteří strhnou ostatní. Potom už není daleko k tomu, aby se dobrá věc podařila. Pořádáme plesy, koncerty, Mikuláše pro děti, pálení čarodějnic a jiné akce, výtěžek vždy jde zpět občanům naší obce a pro aktivity obce," poznamenal Roman Pulkrábek.

Jiřina Leinweberová jako vedoucí a tisková mluvčí v jedné osobě vedla zájezd z Bystrého. Na společném obědě představila, stejně jako ostatní vedoucí, svůj soubor. Mimo stálých tanečníků letos přibyly ještě dvě kolony (dvakrát po osmi tanečnících) dětí základní umělecké školy, která besedu prezentovala na jednom ze svých ročníkových koncertů. Setkala se parta dobrých lidí, kteří tančí besedu jako stále živý tanec, byť pochází z dob národního obrození. Kdo o sobě může říci, že má mimo jiných, tak slavné „rodiče" jako Jan Neruda nebo Bedřich Smetana. Jistě si to uvědomují všichni, kdo se objevili na sportovním hřišti.

Někdo měl stylové kroje, jiní vystoupili v černých kalhotách a bílé košili. Nic to neměnilo na tom, že chtěli ukázat i napříč věku besedu jako klenot českého národního vlastnictví. Někdo počítal kroky, někdo si zpíval. Každý ale vydal to nejlepší.

Poslechem dechové hudby, tanečními ukázkami žáčků mateřské školy i jejich školních kamarádů pokračovalo příjemné odpoledne. Maminky ukazovaly šikovnost svých dětí v připravených soutěžích. Tatínci soutěžili v držení půllitru naplněného vodou v natažené paži. Do té doby než nastoupil k soutěži pan Doleček z Lukavice a „udělal" rekord osm minut rovných. Krásná akce, krásné setkání, které se konalo pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického.

JIŘÍ FELTL