Speciální šicí techniku, jejímž výsledkem jsou krásné dekorativní obrazce, se litomyšlské švadlenky naučily od Holanďanek. „Litomyšl spolupracovala s holandským klubem a přes něj jsme se dostali až k patchworku. Holanďanky nám nabídly, že by nás ho naučily. Uspořádaly v Litomyšli první výstavu a tím to všechno začalo," vzpomínala Ivana Dvořáková z litomyšlského klubu. Později si ženy založily vlastní spolek. Společně stříhají a sešívají už deset let.

Dříve je učily Holanďanky. „Dnes už je to tak, že do Holandska i my jedeme s novou technikou, kterou tam ještě neznají. A tak se učíme vzájemně," poznamenala Ivana Dvořáková.

Švadlenky pracují s nádhernými látkami. Pod jejich rukama vznikají polštáře, deky, ubrusy, dokonce i hračky. Kde berou látky, které vynikají barevností a motivy? „Nakupujeme je nejen u nás, ale hlavně v zahraničí. Jsou tam mnohem kvalitnější a pestřejší," svěřila se Ivana Dvořáková. V dnešní době nemají ženy problémy ani s objednáváním. „Vybereme si je přes internet a do týdne je máme doma," řekla zručná švadlenka.

Šití nezůstalo jen mezi ženami z Holandska a Litomyšle. „Techniky šití předáváme dál. Naše město se přátelí se slovenskou Levočou. I tam se patchwork líbil. Uspořádali jsme pár kurzů a teď už šijí taky v Levoči," dodala Ivana Dvořáková. Štafetový kolík je tedy na Slovensku. Kdo ví, kam poputuje dál.