V regionu se nejširší nabídka týká studia anglického jazyka a kurzů němčiny. Začít s jazykem lze v každém věku. Ve Svitavách připravilo mateřské centrum Krůček angličtinu pro děti od dvou let s rodiči. Ti nejmenší poznají v písničkách a při hře cizí slovíčka, a to za pouhou dvacetikorunu za hodinu. Lektorka a vedoucí centra Monika Čuhelová vysvětluje: „Smyslem těchto her je, aby se děti nebály cizích jazyků, nebyly překvapeny, když někdo mluví jinak, rozeznaly cizí jazyk a také získají náskok před školou.“

V Poličce lze studovat angličtinu zábavnou formou. V prostorách evangelického kostela vyučuje Kati Salmons, Američanka z Oklahomy angličtinu jinak než na školních hodinách. Orientuje se v praktických situacích při hrách, tvořivé činnosti, zpěvu. Skupiny dětí rozdělené podle věku se setkávají jednou týdně.

Myslí i na cizince

Na státní jazykové škole při Gymnáziu ve Svitavách výuku organizují jako studium „při zaměstnání“. Na rozdíl od běžných jazykových kurzů nabízí promyšlenou koncepci, která zajistí posloupnost, ucelenost a návaznost výuky s možností státní jazykové zkoušky. Nabízí tříletý základní kurz, na který navazuje dvouletý a pro uchazeče o státní jazykovou zkoušku jednoletý.

Zájemci si vybírají z angličtiny, němčiny, francouzštiny, španělštiny, ruštiny a novinkou je čeština pro cizince. Ani na seniory se nezapomíná. Speciálně pro ně přichystal Penzion v Poličce dopolední výuku angličtiny a němčiny. Jednou týdně si důchodci nad učebnicemi bystří paměť a oprašují znalosti. Nabídka je široká. Vybere si každý, ať batole nebo zasloužilý senior.