Domov pro seniory ve Sloupnici se s čtyřmi desítkami dalších zařízení zapojil do celostátního projektu Kaleido a klienti si tak mohli zdarma užívat netradiční zážitky. Virtuální zážitky měly ve Sloupnici dobré ohlasy a pomáhaly zlepšovat fyzickou i psychickou kondici seniorů. Babičkám a dědečkům v domovech schází během izolace kontakt s venkovním světem a zhoršuje se tak jejich psychická i fyzická kondice. Sloupenští senioři navštívili řecké pláže, Amsterdam, české lesy nebo dokonce koncerty. „Až 85 procent seniorů hodnotilo virtuální zážitky mimořádně pozitivně. Výlety je dokážou vytrhnout z jejich každodenní rutiny a přináší jim množství nových podnětů. Senioři se pak často rozpovídají nebo se rozpomínají na minulost. Když je virtuální realita šitá na míru jejich potřebám, může zpomalit nástup demence,“ vysvětluje Marek Háša, autor projektu Kaleido. Vtipný vypravěč, který zážitky provádí, dokázal fyzicky rozpohybovat až 80 procent výletníků, včetně těch upoutaných na lůžko.

Kromě pobavení přinesly zážitky do Domova pro seniory ve Sloupnici i prohloubení vztahů mezi klienty a aktivizačními pracovníky. „Po virtuálním výletu klienti najednou začnou vzpomínat a vyprávět, dodá jim novou chuť do života,“ shodují se pracovníci domovů pro seniory.

Nejlepší odezvy měly procházky v přírodě a toulky po Česku, například návštěva hradu Karlštejn. Do budoucna plánuje Kaleido vytvářet nové zážitky a postupně tak budovat co nejpestřejší nabídku výletů. V nejbližší době se cestovatelé mohou těšit třeba na návštěvu italského pobřeží nebo muzejní vycházku po Praze.

Za projektem Kaleido stojí mladí čeští tvůrci virtuálních zážitků pro individuální aktivizaci, kteří se snaží přinášet dostupné a efektivní inovace do sociální péče. Kaleido zatím rozdávalo radost ve více než pěti desítkách zařízeních sociálních služeb v Česku.