Krásné léto donutilo vedení domova pro seniory v Moravské Třebové ke koupi ventilátorů. Umístili je na chodbách zařízení a klienti se u nich příjemně ochladí.

„Kvůli současným vysokým teplotám jsme nakoupili deset nových větráků. Nějaké jsme dali na starou budovu, kde je teplo podstatně horší, některé jsou i tady v novém domově. Individuálně větráky dáváme také klientům na pokoj, aby se tam pročistil a ochladil vzduch," sdělila vrchní sestra Iveta Cinková. V třebovském domově pro seniory zatím záchranku k nikomu z klientů kvůli nevolnosti z tepla volat nemuseli. Náročné dny jim pomáhají zvládnout díky ventilátorům a dohlížejí i na pitný režim.

Miladě Bednářové bude za dva měsíce devadesát let. Ani jí nedělá teplo moc dobře. „Odpoledne bývám úplně hotová," přiznává seniorka. Větráky jí ale pomáhají. „Chladím se u nich na chodbě. Piji denně asi jeden a půl litru vody a taky si vařím čaj," říká Milada Bednářová. Pracovníci v domově dohlížejí, aby klienti ve vedrech hodně pili, aby nedošlo k dehydrataci. „Někteří si pití hlídají sami, k jiným ale musíme chodit a nápoje jim nabízet," uvedla Iveta Cinková. Všem klientům doporučují kromě pitného režimu také to, aby zavírali okna a nechodili odpoledne ven. Větrají tedy spíše na chodbu, kde stojí nové ventilátory. Hodila by se jim také klimatizace, ale ta je příliš drahá. „Klimatizace je dražší, proto jsme nakoupili mobilní větráky, které udělají stejnou službu. Dáváme je také během dne na chvíli na pokoj k ležícím klientům," podotkla vrchní sestra.

Jeden větrák na pokoji má také Ludmila Nečasová, které je devadesát let. „Pomáhá mi, protože je tu nízký strop a velké teplo. Po ránu si přispím, pak chodím na procházku. Brala bych spíše průměrné léto," tvrdí obyvatelka třebovského domova. Ona i ostatní senioři prosí, aby se už konečně trochu ochladilo.

(jik, ap)