Současně v pátek 19. března kvůli tomuto případu doporučil změnu pravidel posuzování vlivů na životní prostředí. Zastupitelstvo Pardubického kraje by mělo podle senátorů zásadně přehodnotit proces nakládání s odpady v regionu kvůli posílení ochrany zdraví obyvatel i životního prostředí.

Téměř padesát tisíc podpisů

Senát rozhodl na základě petice, již podepsalo asi 48 000 lidí. Vadí jim, že spalovna by měla nebezpečné odpady likvidovat v blízkosti bytové zástavby. Ostře proti se postavily radnice Pardubic, Chrudimi, Hradce Králové i menších obcí, nesouhlasí ani Pardubický kraj. Senát projednával petici poté, co ministerstvo životního prostředí (MŽP) koncem ledna neschválilo plán rakouské společnosti AVE CZ na přestavbu nefunkční spalovny komunálního odpadu.

Firma se chce soudit

Firma se však ani přes negativní stanovisko MŽP svého záměru nevzdává, postoj ministerstva chce zvrátit soudní cestou. Náměstek ministra Aleš Kuták ale o úspěšnosti úsilí firmy pochybuje. „Nevybavuju si případ, kdy by někdo realizoval záměr přes negativní stanovisko (MŽP),“ podotkl.

Uvedli veřejnost v omyl

Senát se přiklonil ke kritikům záměru, podle nichž nejde o modernizaci spalovny, ale o výstavbu nové, v níž by firma likvidovala nebezpečné odpady, pro něž ale užívala název průmyslové odpady. AVE CZ podle Senátu tak „mohla uvést ministerstvo životního prostředí ČR a veřejnost v omyl“ tím, že použila „nepřesné či zavádějící formulace“. Ze 43 přítomných senátorů stanovisko nepodpořilo jen 11. Pro hlasoval také bývalý pardubický primátor a senátor ODS Jiří Stříteský, který připomněl, že město nabídku firmy na vybudování spalovny odmítlo už před čtyřmi lety.
Náměstek pardubického hejtmana Jan Tichý (ČSSD) jako zástupce signatářů petice firmě vytkl, že zastírala výstavbu nové spalovny, která by měla být kapacitou spalování 20 000 tun odpadu největší v ČR. Podle něj by dovoz odpadů zhoršil dopravní situaci. Navíc by jakákoli havárie aut s odpadem mohla znamenat ekologickou katastrofu.

Spory o spalovnu by podle Senátu měly vést k úpravě zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, kterou by mělo se znalostí problematiky připravit zastupitelstvo Pardubického kraje.