Když začátkem února rezignoval ředitel Záchranné služby Pardubického kraje, uvedl jako hlavní důvod nedostatek finančních prostředků pro provoz záchranky. „Provozní příspěvek od Pardubického kraje se zmenšil ze 143 milionů korun za rok 2009 na 127 milionů korun na rok 2010,“ říká odstupující ředitel krajské záchranky Marek Obrtel.

Podle poslední tiskové zprávy, kterou krajský úřad vydal k jmenování nového ředitele záchranky, však bude příspěvek na provoz záchranné služby pro tento rok 145 milionů korun.

„Dalo se to čekat“

„Dalo se to čekat, že jakmile bude vybrán nový ředitel, najdou se i potřebné peníze. Chápu to tak, že můj odchod alespoň záchranné službě přinese to, co nutně potřebuje,“ sděluje odstupující ředitel záchranky Marek Obrtel.

Odstupující ředitel zároveň i popírá, že by se na záchrance hospodařilo ztrátově.
„Na rozdíl od hejtmana Martínka, který nemá pro tato tvrzení v ruce jediný důkaz, to mohu potvrdit. Požádal jsem před svým odchodem o kompletní kontrolu hospodaření. Krajští úředníci to na záchrance převrátili naruby, ale nenašli vůbec nic,“ tvrdí Marek Obrtel.

„Vysoký příspěvek na provoz by přitom kraj platit nemusel. Stačilo, aby vládou prošel nově připravovaný zákon o záchranné službě. Na něj se v mnoha případech odvolává i samotná sociální demokracie včetně krajské radní Tauberové. Nikdo z nich už ale nemluví o tom, že to byla sociální demokracie spolu s komunisty, která tento zákon v Poslanecké sněmovně shodila ze stolu,“ dodává Marek Obrtel.

„Provozní příspěvek byl záchrance mimořádně zvýšen asi o patnáct milionů o částku na nákup šesti nových sanitních vozidel,“ upřesňuje Markéta Tauberová, radní Pardubického kraje odpovědná za oblast zdravotnictví.