Fronty se na žádném drive-in volebním místě rozhodně netvořily. Zájem o tento netradiční způsob volby se totiž neočekával příliš vysoký. „Tyto volby jsou pro voliče atraktivní, na druhou stranu ta epidemická situace není tak dramatická, jako tomu bylo před rokem,“ řekl Cyril Štangl z pardubického krajského úřadu.

Ve Svitavách přijeli první voliči hned po otevření volebního stanu. „Po osmé hodině ráno odvolili tři lidé, jedni dorazili hned pět minut po osmé a druzí o půl deváté. V jednom autě přijeli manželé,“ sdělil Evžen Vokál z Krajského úřadu Pardubického kraje, který byl ve svitavském drive-in volebním místě zapisovatelem. Podle něho je účast ve srovnání s minulým rokem výrazně nižší, a to zřejmě i proto, že tisíce lidí jsou očkovaných proti onemocnění covid-19 a tím pádem se nedostanou do karantény.

Kolem třinácté hodiny hlásil mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták, že zatím z aut odvolilo v kraji 24 lidí. V sedmnáct hodin bylo sečteno, v kraji využilo možnosti volit z auta 65 lidí. Nejvíce jich přijelo hlasovat v Pardubicích, a to 31, v Ústí nad Orlicí 13, ve Svitavách 10 a v Chrudimi 11. V Pardubicích sedmnáct lidí hlasovalo i v referendu o Zelené bráně. Naopak Chrudim neměla žádného voliče v třemošnickém referendu.

Lidé v karanténě volí ve Svitavách na drive-in stanovišti přímo z auta.Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

„Bylo těžké odhadnout, jaká bude účast. Od krajské hygienické stanice jsme měli informaci, že je v karanténě zhruba 1100 osob, ale většina jich je nezletilých,“ uvedl Barták.

Volební lístky se v zapečetěných urnách z drive-in volebních míst převezou na krajský úřad do Pardubic a hlasy budou započítány při sobotním sčítání po uzavření volebních místností. „Riziko přenosu covidu na komisi je nulové. Na papíru vydrží vir maximálně pár hodin,“ dodal Vokál.

Vzhledem k pandemii mohou lidé v karanténě využít ještě možnost volit doma, kdy za nimi přijde komise s volební urnou. Takových osob mají na kraji zatím nahlášeno osm. Oproti minulému roku není pandemická situace v kraji tak špatná, v karanténě není podle Bartáka ani žádné sociální zařízení.

Vloni zvláštního způsobu hlasování v krajských a senátních volbách využilo v Pardubickém kraji 270 lidí.