Hákový kříž, drsný vzkaz hlásající, že Schindler byl vrah a k tomu vulgární anglická slovíčka.

Takový obrázek před sebou nyní měli šokovaní lidé procházející kolem pomníku Oskara Schindlera, zachránce stovek Židů a také byznysmena, o kterém se vedou kontroverzní debaty.

Místo zajistili i strážníci městské policie a případem už se intenzivně zabývají také složky státní policie.

„Případ prošetřujeme. V tuto chvíli jsme na samotném počátku vyšetřování. Nicméně uvítáme jakékoliv informace vedoucí k dopadení pachatelů. O trestní sazbě v tuto chvíli mluvit nemůžeme. Znát ji budeme až v průběhu šetření," uvedla tisková mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová. Případ totiž převzali kriminalisté. Kromě pomníku totiž sprejer či sprejeři v minulých dnech svými malůvkami a buřičskými vzkazy poškodili i několik obytných budov a domů. „Čekáme také na to, až jejich majitelé vyčíslí způsobenou škodu," dodala Štegnerová.

Největší ranou pro město je však pomalovaný Schindlerův pomník. Nacistické obrazce i hesla se na něm podle všeho objevily už v neděli. Svitavská radnice nařídila jejich odstranění neprodleně. Včera definitivně zmizela. „U Sportesu pracuji dva roky a nevím, že by se tu něco podobného objevilo. Je to nehorázný vandalismus," uvedl pracovník Sportesu Vlastimil Marek, jenž měl odstraňování škod na starost. V obličeji měl přitom nechápavý výraz a zděšení jsou i další svitavští obyvatelé.
„Je to špatné. Omladina nemá úctu vůbec k ničemu. Myslí si, že můžou všechno. Z dospělých by to podle mého nikdo nemohl udělat. Je to strašné. Nelíbí se mi to. Jako dítě bych dostala výprask," řekla Irena Botošová.

V podobném šoku jsou také obyvatelé domů přímo přes ulici, kterým se nabízel dosti děsivý pohled na pomník a památku na člověka, jemuž nebyl lhostejný osud židovské komunity a proto je zaměstnával mimo jiné také ve své továrně.

Lidé žijící v těchto domcích na Poličské ulici však žádný pohyb podezřelých osob či skupiny nezaznamenali. „Vůbec jsme si ničeho nevšimli. Ale když jsem to viděla, byla jsem hodně nemile překvapená," říká Stanislava Horská.

„Je to hrozné. Tipuji, že to opravdu museli být nějací výrostci. V minulosti s pomníkem byly podobné problémy. Kdo tohle dělá, tak vůbec nemá ponětí, co se za dob druhé světové války dělo. Je to podlé," uvedla žena.

Rychlý zásah

Podobný incident přichází v nejméně vhodnou dobu. Letos si totiž Česko připomíná sedmdesáté výročí od konce druhé světové války. Proto by si někteří lidé mohli spojovat útok na pomník právě s tímto datem.

Vandalský čin zarazil i historika svitavského muzea Radoslava Fikejze, podle něhož by se v této záležitosti mělo okamžitě jednat. „Byly poškozené i další domy podobnými symboly. Je nutné proti tomu zakročit," zdůrazňuje Radoslav Fikejz, jenž nemohl věřit vlastním očím, když se o vandalismu tohoto druhu dozvěděl. Usuzuje, že to nemohl být bezduchý nápad jedince.

„V dubnu máme už sedmý ročník cyklu akcí o holocaustu. Před lety se také v dubnu ztratila bronzová deska z pomníku. Že i tentokrát dochází k poškození vandalskou aktivitou, to podle mého názoru není náhoda. Zda je to akce vandalů, výrostků, nebo akce, která má vyjádřit názor proti Schindlerovi, to nedokáži říct," poznamenal Fikejz.

Poškození pamětní desku či pomníku Oscara Schindlera není novou záležitostí. Poprvé si jej sprejeři vybrali za svou oběť už v roce 1994, kdy je posprejovali a bylo nutné nápisy odstranit. V minulosti zmizela také bronzová pamětní deska, jež byla nahrazená plastovou variantou.

Případ řeší i město

Jestliže někteří volají po rychlém zásahu proti pachatelům, město se samo rozhodlo tyto hlasy vyslyšet a nyní chystá opatření. Aktivita sprejerů totiž narůstá a z lokality u rybníku Rosnička se přesouvá do centra.

„Tuto záležitost monitorujeme. Víme, že se nám v posledních dnech rozjelo ve Svitavách větší množství sprejerů. Na čtvrtek svoláváme koordinační schůzku ve spolupráci se státní policií, kde se domluvíme, jak podobným případům předcházet," dodal starosta David Šimek. Bude jen to na vandaly stačit, nebo pomohou razantnější opatření a tvrdé tresty?