Thomas Keneally, držitel prestižního literárního ocenění Man Booker Prize, se na Svitavsku vydal po stopách Oskara Schindlera. Prohlédl si ve Svitavách místa spojená s osobou Oskara Schindlera. Zastavil se u hotelu Slavia, kde byl v roce 1938 Schindler zatčen, podíval se do kostela na náměstí, kde se oženil a odpoledne stanul u rodného domu na Poličské ulici a památníku.

Psaní románu, který je i po 40 letech od vydání zásadním dílem o holocaustu, začalo přitom úplnou náhodou. A sice poškozeným kufříkem v Los Angeles v obchodě, který provozoval Schindlerův Žid. Tehdy si vzal kartu Thomase Keneallyho a řekl, že ji nevrátí, dokud si neposlechne jeho příběh.

Přečtěte si rozhovor s Thomasem Keneallym:

Thomas Keneally, autor knihy Schindlerův seznam, přijel do Svitav, kde se narodil Oskar Schindler.
Autor Schindlerova seznamu píše další knihu. Zaměří se na Oskarovu ženu

„Když jsem se v Austrálii potkal s přeživšími a slyšel příběh Oskara Schindlera, přišlo mi to až příliš dobrý příběh na to, abych ho nechal ležet,“ vzpomínal Thomas Keneally.

Na motivy knihy byl natočen také stejnojmenný světoznámý film - ZDE 

Rozporuplná osoba Oskara Schindlera v něm dodnes budí řadu otázek.Thomas Keneally, autor knihy Schindlerův seznam, přijel do Svitav, kde se narodil Oskar Schindler.Thomas Keneally, autor knihy Schindlerův seznam, přijel do Svitav, kde se narodil Oskar Schindler.Zdroj: Deník/Iveta Nádvorníková

„Byl to děvkař, měl svoje avantýry, zneužíval svoji ženu Emilii, ošklivě se k ní choval. V roce 1981 a 1982 jsem dělal rozhovory s přeživšími, kteří mi tvrdili: díkybohu, že nás miloval víc než manželku. Kdo vlastně byl Oskar? Zradil Československo, stal se špionem pro sudeťáky, sbíral informace od českých úřadů o správě českých pevností, o logistice, železnici. Stejně tak zradil i nacisty. Byl zrádcem, ale současně se stal šampionem lidství,“ vysvětlil spisovatel.

Oskar Schindler získal titul Spravedlivý mezi národy v památníku holokaustu Jad Vašem v Izraeli. Jako jediný nacista je pochovaný na hoře Sion.

Schindlerovi Židé
Schindlerův seznam před 25 lety ve Svitavách

Australský autor mnoha knih se podíval také do Brněnce, tady nebyl poprvé. Do Löw-Beerovy textilky, kde se odehrává děj knihy, se chtěl dostat už v roce 1981.

"Vedení podniku nás tenkrát dovnitř nepustilo," podotkl sedmaosmdesátiletý spisovatel. Právě v továrně v Brněnci zachránil Oskar Schindler se svojí ženou Emilií 1200 Židů. Pro spisovatele to byl silný zážitek, když stál na náměstíčku uprostřed zdevastované továrny.

Schindlerova továrna v Brněnci na Svitavsku se promění v unikátní expozici holocaustu. Projekt představil i festival Meeting Brno.
Schindlerova archa v Brněnci znovu ožije. Nejen muzeem. Rozjede se i textilka

„Když se dostanete do továrny a uvidíte, jak blízko je budova SS dozorců k té tovární. Na druhé straně náměstíčka byly byty oficírů, kde žil Oskar a Emilie i důstojníci, uvědomíte si, jak tam byla křehká rovnováha, aby esesáci byli dostatečně daleko od vězňů,“ popsal Keneally.

V Čechách není zřejmě naposledy, věří, že se do Svitav i Brněnce vrátí. Právě tady totiž začal psát svou novou knihu, která zmapuje mládí Oskara Schindlera i příběh jeho manželky Emilie.

Zdroj: Totalfilm.cz