Thomas Keneally, držitel prestižního literárního ocenění Man Booker Prize, se na Svitavsku vydal po stopách Oskara Schindlera. Prohlédl si ve Svitavách místa spojená s osobou Oskara Schindlera. Zastavil se u hotelu Slavia, kde byl v roce 1938 Schindler zatčen, podíval se do kostela na náměstí, kde se oženil a odpoledne stanul u rodného domu na Poličské ulici a památníku.
Psaní románu, který je i po 40 letech od vydání zásadním dílem o holocaustu, začalo přitom úplnou náhodou. A sice poškozeným kufříkem v Los Angeles v obchodě, který provozoval Schindlerův Žid. Tehdy si vzal kartu Thomase Keneallyho a řekl, že ji nevrátí, dokud si neposlechne jeho příběh.
Přečtěte si rozhovor s Thomasem Keneallym:
„Když jsem se v Austrálii potkal s přeživšími a slyšel příběh Oskara Schindlera, přišlo mi to až příliš dobrý příběh na to, abych ho nechal ležet,“ vzpomínal Thomas Keneally.
Na motivy knihy byl natočen také stejnojmenný světoznámý film - ZDE
Rozporuplná osoba Oskara Schindlera v něm dodnes budí řadu otázek.
„Byl to děvkař, měl svoje avantýry, zneužíval svoji ženu Emilii, ošklivě se k ní choval. V roce 1981 a 1982 jsem dělal rozhovory s přeživšími, kteří mi tvrdili: díkybohu, že nás miloval víc než manželku. Kdo vlastně byl Oskar? Zradil Československo, stal se špionem pro sudeťáky, sbíral informace od českých úřadů o správě českých pevností, o logistice, železnici. Stejně tak zradil i nacisty. Byl zrádcem, ale současně se stal šampionem lidství,“ vysvětlil spisovatel.
Oskar Schindler získal titul Spravedlivý mezi národy v památníku holokaustu Jad Vašem v Izraeli. Jako jediný nacista je pochovaný na hoře Sion.
Australský autor mnoha knih se podíval také do Brněnce, tady nebyl poprvé. Do Löw-Beerovy textilky, kde se odehrává děj knihy, se chtěl dostat už v roce 1981.
"Vedení podniku nás tenkrát dovnitř nepustilo," podotkl sedmaosmdesátiletý spisovatel. Právě v továrně v Brněnci zachránil Oskar Schindler se svojí ženou Emilií 1200 Židů. Pro spisovatele to byl silný zážitek, když stál na náměstíčku uprostřed zdevastované továrny.
„Když se dostanete do továrny a uvidíte, jak blízko je budova SS dozorců k té tovární. Na druhé straně náměstíčka byly byty oficírů, kde žil Oskar a Emilie i důstojníci, uvědomíte si, jak tam byla křehká rovnováha, aby esesáci byli dostatečně daleko od vězňů,“ popsal Keneally.
V Čechách není zřejmě naposledy, věří, že se do Svitav i Brněnce vrátí. Právě tady totiž začal psát svou novou knihu, která zmapuje mládí Oskara Schindlera i příběh jeho manželky Emilie.