Jak se staví
v Hegerově ulici

Dělníci tento týden odstartovali práce na první etapě rekonstrukce Hegerovy ulice, která patří ve městě mezi nejrušnější. V první fázi opraví pětadvacet let staré chodníky. Nyní už se zbavili zastaralého betonu, kde se počítalo s delší dobou odstraňování. Práce potrvají ještě další dva měsíce.

Ve druhé fázi stavaři budou připravovat nové lavičky pro místní obyvatele.

Třetí část projektu zahrnuje vylepšení dětského hřiště, kde vzniknou nové herní prvky.

Rámus sbíječek je pořádným trnem v oku místních obyvatel. Lidé se tu v minulých dnech možná probouzeli s kruhy pod očima a ještě časněji, než bývá obvyklé.

„Dělníci začínali vrtat o půl sedmé ráno. Metr vykutaného betonu jim trval tak deset minut. Ale nejhorší je, že bydlím v prvním patře paneláku, kde je dunění sbíječek slyšet nejvíc a mám to hned u okna," láteří obyvatelka sídliště Lucie Dittrichová. Přidává se i další obyvatelka ulice Linda Pražanová. „O prázdninách jsem na brigádě dlouho do noci, a pak se nevyspím. Není příjemné, když dělníci tak brzy pracují. Nemluvě o tom, že vibruje podlaha a skleničky o sebe cinkají v kredenci. To je trochu moc," zlobí se Linda Pražanová. Poličská radnice však zatím žádné oficiální stížnosti nezaznamenala. „A pokud by se objevily, pochopitelně bychom je začali řešit," ujišťuje starosta Poličky Jaroslav Martinů. Dělníci se pustili do první etapy oprav prostranství v Hegerově ulici. Silní chlapíci teď denně pracují s těžkými stroji a sbíječkami. Lidé, žijící v přízemí a prvních poschodích, trpí. Uši rvoucí zvukovou kulisu doprovázející renovaci chodníků snášejí těžce.

Ostatní lidé jako Lucie Dittrichová a Linda Pražanová jsou na tom podobně. Nevyspí se ti, kteří pracují na směny a rodiny s malými dětmi. „Chápu, že rámus dělnických strojů nemusí být někomu příjemný. Hluk to byl skutečně velký. Ocenil bych však, že se začíná brzy i nasazení pracovníků," podotýká starosta Poličky Jaroslav Martinů.

Bourací práce začaly tento týden. Dělníci zahájili práce právě na úpravách chodníků, které byly postavené ještě za minulého režimu před pětadvaceti lety. V první fázi odstranili až sto padesát metrů starého betonu, na jeho místě teď vznikne plocha pro chodce se zámkovou dlažbou. Potom se práce přesunou na další část rozsáhlého sídliště.

„To nejhorší už je námi. Až začnou práce na dalších úsecích, hladina hluku se výrazně sníží," uklidňuje zdejší obyvatele Jaroslav Martinů. Na sídlišti jsou dva velké panelové a dva bytové domy, jeden z nich byl podstavený teprve před několika lety.

Pokud se přece jen na jeho stůl dostaly stížnosti od místních lidí, pokusí se dohodnout se stavební firmou, aby hluk minimalizovala, nebo po shodě s městem upravila časový harmonogram prací.

„Byli bychom raději, aby vše potřebné bylo hotovo co nejdřív už proto, že se jedná o exponované místo, kde denně procházejí stovky lidí a maminkám s kočárky jsme umožnili snazší průchod ulicí," vysvětluje starosta. Lidem se tak co nevidět ulehčí. „Když je to tedy jen na chvíli, přežijeme to," doufá Lucie Dittrichová.

Dělníci se podle všeho už teď pustí do méně hlučnější fáze. Položí štěrkovou podložku, potom se dostane také na pokládku dlažby. Přesto ještě nebude definitivní konec se stavebním ruchem v okolí hustě zalidněné čtvrti Poličky. Opravy Hegerovy ulice jsou totiž projektované na tři etapy. V další fázi chce město nechat vybudovat nové lavičky a vylepšit zdejší posezení pro občany. Ve třetí části pak stavaři upraví dětské hřiště, kde vzniknou nové herní prvky. „Rozsah prací bude trvat ještě zhruba dva měsíce. Potom tu bude krásný kout pro naše občany," uzavírá starosta.