Kříž nekoupí
Litinový kříž z hrobu ve svitavské výkupně nevzali, protože se specializují jen na barevné kovy. „Poradil mi, abych zašla do kovošrotu. Ale měl obavy, abych nezničila památku po předcích. Proto mi navrhl prodej ve starožitnictví, kde bych dostala mnohem více peněz,“ popsala zkoušku figurantka Sylva Horáková. Muž ve výkupně obstál na výbornou.
S historkou o kříži pokračovala mladá žena do kovošrotu. Tam by vykoupili kříž za cenu litiny, což je 4,60 korun za kilogram. Cena se jí zdála příliš nízká, tak zvedla telefon a oslovila místního starožitníka. Ten o kříž projevil zájem, ale poradil jí, aby zavolala do prodejny Antiku v Janově. Po telefonu kříž téměř prodala. „Obchodník ale požádal o fotografii, podle níž mi prý obratem sdělí cenu,“ uvedla Sylva Horáková.
Předběžně se vyjádřil, že za metrový litinový kříž může počítat s tisícikorunou. Vyžadoval však doklad o původu, aby měl záruku, že se nejedná o kradený předmět.
V Litomyšli si radní došlápnou na vandaly, kteří jim nepořádek z domácností pravidelně vyvážejí před sběrný dvůr. „Nacházíme tam hromady odpadu. Problém musíme vyřešit, proto uvažujeme o umístění kamery. Záznam budeme archivovat tři dny a nabídneme ho k nahlédnutí i městské policii,“ varuje obyvatele města Pavel Jiráň z litomyšlské radnice. Současně také prodlouží otevírací dobu na pět nebo šest dní v týdnu.