Bedřicha Smetanu nově připomíná pamětní stříbrná mince. Ke 200. výročí narozenin světově proslulého českého hudebního skladatele ji vydala Česká národní banka. Jde o druhou letošní pamětní minci v dvousetkorunové nominální hodnotě. Sběratelskou minci navrhl medailér Jiří Hanuš. Pro lícní stranu zvolil nápis „Má vlast“ zakomponovaný do panoramatu Prahy a Hradčan, pro rubovou portrét Bedřicha Smetany s naznačeným uchem, které připomíná skladatelovu hluchotu.

„Letos je Rok české hudby. A 2. března uplyne 200 let od doby, co se v Litomyšli narodil Bedřich Smetana. Pamětní minci věnovanou tomuto hudebnímu skladateli jsme proto s úctou k tradicím a respektem k moderně pojaté historické architektuře představili právě v tomto východočeském městě,“ sdělil guvernér České národní banky Aleš Michl.

Psali jsme již:

K výročí 200 let od narození Bedřicha Smetany vydala Česká národní banka unikátní minci v hodnotě 200 korun.
Sběratelé pozor, unikátní mince s Bedřichem Smetanou je venku

Přípravy oslav 200 let od narození Bedřicha Smetany trvaly několik let. Ty letošní budou velké jako ty v roce 1974, kdy Litomyšl slavila 150. výročí narození skladatele, a to pod záštitou prezidenta republiky T. G. Masaryka.

Pamětní mince Bedřicha Smetany

- vyraženo 21 500 kusů
- v běžné kvalitě 7 700 kusů, ve špičkové 13 800 kusů
- průměr 31 milimetrů
- hmotnost 13 gramů

„Když jsme koncipovali, jak by měl celý rok oslav vypadat a založili jsme projekt Smetana 200, tak jsme jenom snili. A jeden ze snů byl, aby se Česká národní banka připojila k oslavám. Plán vydávání stříbrných mincí se vytváří na roky dopředu a Česká národní banka emisní plán znovu otevřela a ke skladateli Josefu Sukovi přidala i Bedřicha Smetanu,“ sdělil prezident festivalu Smetanova Litomyšl Pavel Kysilka. Pro Českou národní banku jde o mimořádný rok, kdy vydá pět stříbrných pamětních mincí.

Znečištěné silnice v okolí budované D35 od stavebních strojů
Zablácené silnice od bagrů. Stavba D35 u Svitav dává řidičům i místním zabrat

O zpracování mince na motivy života a tvorby skladatele Bedřicha Smetany byl mezi umělci velký zájem. Odborná komise vybírala z 41 autorských návrhů. „Na základě emisního plánu jsme vypsali soutěž na podobu umělecké mince, přihlásilo se 20 autorů a ti podali 41 návrhů. Vloni v dubnu návrhy posoudila odborná komise, v níž nechyběl zástupce Litomyšle nebo vedoucí Muzea Bedřicha Smetany. V komisi zvítězil návrh zkušeného medailéra Jiřího Hanuše,“ přiblížila výběr autora pamětní mince členka bankovní rady České národní banky Karina Kubelková.

Zdroj: Deník/ Iveta Nádvorníková

Centrální banka vydává pamětní minci s motivem Bedřicha Smetany v celkovém nákladu 21500 kusů, a to ve dvojím provedení.

Bedřich Smetana

Bedřich SmetanaBedřich SmetanaZdroj: ČTK

Bedřich Smetana se narodil 2. března 1824 v Litomyšli do rodiny sládka zámeckého pivovaru. Hudební skladatel, který se považuje za otce české národní hudby, začal kariéru jako klavírista a pedagog ve šlechtických rodinách. Smetanova tvorba se vyznačuje především láskou a vášní k vlasti, oslavuje českou kulturu a historii. Mezi nejznámější operní díla světově proslulého autora patří Braniboři v Čechách, Čertova stěna, Libuše či Prodaná nevěsta. I přesto, že hudebník v padesáti letech přišel o sluch, složil v této době nejzásadnější dílo: cyklus šesti symfonických básní Má vlast inspirovaný českou krajinou a tradicemi.

V běžné kvalitě je to 7 700 kusů, dalších 13 800 kusů má kvalitu špičkovou, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem a matovaným reliéfem. Mince mají průměr 31 milimetrů a hmotnost 13 gramů. Vyrobila je Česká mincovna v Jablonci nad Nisou ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Na ražbu mince spotřebovala 259 kilogramů ryzího stříbra. Není to poprvé, kdy se Bedřich Smetana objevil na minci. K výročí jeho narození byla vydána stříbrná mince i v roce 1974, kdy uplynulo 150 let od jeho narození. „Jednalo se taktéž o stříbrnou pamětní minci v hodnotě sto korun. Jejím autorem byla tehdejší ikona českého medailérství Milan Knobloch," doplnil vrchní expert peněžního oběhu České národní banky Jaroslav Moravec. Bedřich Smetana se navíc dvakrát objevil na bankovce. Poprvé hned po válce v roce 1945 na pětitisícikoruně a v roce 1985 na tisícikoruně. První bankovku navrhoval Max Švabinský, druhou potom Albín Brunovský. Šlo o poslední československou tisícikorunu.

Znečištěné silnice v okolí budované D35 od stavebních strojů
Zablácené silnice od bagrů. Stavba D35 u Svitav dává řidičům i místním zabrat

Letos by minci Bedřicha Smetany podle emisního plánu měly doplnit ještě další dvě pamětní stříbrné dvousetkoruny, které připomenou 350 let od úmrtí malíře Karla Škréty a 400 let od vydání Komenského mapy Moravy. V březnu se také otevře tematický cyklus Instituce České republiky, první dvě mince této edice v nominální hodnotě 100 Kč ponesou motivy Nejvyššího státního zastupitelství a Bezpečnostní informační služby.

Letos Česká národní banka plánuje vydat také dvě zlaté mince v nominální hodnotě 5 000 Kč, které se budou věnovat městům Olomouc a Moravská Třebová. Vydá také pamětní stříbrnou minci 500 Kč z řady Slavné dopravní prostředky s motivem tramvaje T3.

Vrchní expert peněžního oběhu České národní banky Jaroslav Moravec přibližuje novou stříbrnou pamětní minci k 200. výročí narození Bedřicha Smetany. „Mince se razí ze stříbra o ryzosti 925, to znamená, že obsahuje 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Ryzost mincí většinou vyjadřujeme v tisícinách, tisíc na tisíc je celkové složení mince. Podíl 925/ 75 znamená, že 92,5 procenta je podíl stříbra a 7,5 procenta mědi. Je to tradiční slitina pro legování stříbra ke zlepšení vlastností mince při ražbě,“ vysvětlil Jaroslav Moravec. Pamětní mince byly vyraženy ve dvou kvalitách. Jedna třetina jsou mince v běžné kvalitě, tedy stejnoměrně matované jako běžné oběžné mince.

„Dvě třetiny mincí jsme vydali ve špičkové kvalitě. Mincovní pole je vysoce leštěno do zrcadlového lesku a její relieéf je matován,“ doplnil Moravec. Stejné reliéfy, ale cena je jiná. Mince ve špičkové kvalitě vychází přibližně o sto korun dráž. „Prodáváme je na základě aktuální světové tržní ceny stříbra a nákladů. Cena se pohybuje od 450 do 500 korun u běžné kvality, o sto korun vyšší je cena u té špičkové,“ dodal expert peněžního oběhu České národní banky. Sběratelé a zájemci o pamětní mince seženou dvoustokorunu s Bedřichem Smetanou u smluvních partnetů centrální banky. Je jich okolo 130 a jejich seznam lidé najdou na webu České národní banky.

Dříve se razilo více mincí v běžné kvalitě, dnes je však trend už opačný. „V minulosti mince ve špičkové kvalitě nečinily více než deset procent nákladu a dneska jsou to už dvě třetiny. Je to dáno tím, že se překlápí zájem z běžných mincí na ty leštěné, které povrchovou úpravou méně připomínají běžné mince,“ uvedl Moravec.

Jestli bude hodnota mince s Bedřichem Smetanou stoupat, není ještě jasné. „Máme mince, které se mnohonásobně zhodnotily, ale našli bychom i mince, jejichž cena se příliš neměnila. Je to hobby, nejsou to energie ani bydlení, vše závisí na poptávce,“ uzavřel Moravec.