Pacienty s mozkovou příhodou přijme nová jednotka intenzivní péče neurologie v Litomyšli.

Moderní CT

Dva roky čekali v Litomyšli, až jim zdravotní pojišťovny nasmlouvají jednotku intenzivní péče na neurologickém oddělení. Podařilo se to až koncem minulého roku. Lékaři také využijí nový CT přístroj. „Ten předchozí jsme měli už osm let a dosluhoval. Potřebovali jsme nutně moderní, abychom zajistili důkladnější a přesnější vyšetření pacientů. Nové cétéčko je svého druhu teprve druhé v kraji,“ uvedl ředitel nemocnice Libor Vylíčil.

Jednotka intenzivní péče se čtyřmi lůžky je určena pro pacienty s cévní mozkovou příhodou. „Trombolytická léčba umožní lidem rychlý návrat do běžného života, zkrátí dobu hospitalizace, sníží úmrtnost a výrazně zlepší výsledný stav člověka,“ uvedl lékař Čeněk Šilar, který do Litomyšle přichází z neurologické kliniky v Olomouci. Aby specializovaná léčba přinesla co nejlepší výsledky, je podle primáře Mariána Kuchara nutná součinnost rychlé záchranné služby, vyšetření na CT a péče neurologů. Pokud se pacient dostane na jednotku intenzivní péče do čtyř hodin, jsou výsledky léčby velmi dobré.

„Dosud jsme pacienty s mozkovou příhodou ošetřovali na standardním oddělení. Těžší případy přebírala JIP interny nebo ARO,“ vysvětluje primář neurologie Marián Kuchar. V Pardubickém kraji se léčba trombolýzou provádí jen v Pardubicích a okrajově v Ústí nad orlicí. Počet lůžek není rozhodně dostačující. Pokud se jednotka v Litomyšli osvědčí, vedení nemocnice nevylučuje její rozšíření. „V každém případě by bylo dobré, aby lůžka vznikla také v Ústí nad Orlicí a Chrudimi. Velké časové ztráty při převozu pacienta se totiž odrazí na výsledcích léčby,“ dodává Kuchar. Trombolýza se využívá v České republice pět let.

Lidí, kteří onemocní cévní mozkovou příhodou, přibývá. „Populace stárne. V porovnání s ostatními zeměmi v Evropě je v Čechách počet pacientů až dvojnásobný,“ uzavírá primář Marián Kuchar. Na zdraví se podepisuje špatná životospráva, stravovací návyky, kouření nebo nedostatek pohybu. Onemocnění se projevuje už i u lidí okolo třiceti let.